Farsangi csörgés a konyhában: A csöröge és a szalagos fánk az ízek királynői

2021. február 3. 07:09 | Csiffáry Zsuzsanna

A farsang január 6-tól, vagyis vízkereszt napjától kezdődik és a hamvazószerdához, illetve a húsvéthoz igazodik. Ebben az időszakban az asztal két királynője a hagyományos szalagos és csöröge fánk – tartják a szakemberek. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara konyhájában csörögefánkot készítettünk Prohászka Béla mesterszakáccsal, majd Kádár Manni mézeskalácskészítő mutatta meg, hogy náluk mi a trend ebben az időszakban.

Harangozó Imre néprajzkutató elmondta, hogy egészen a XX. századig az emberek farsang idején házasodtak – a lakodalmak és az időjárás miatt alakultak ki a zsírosabb, zöldségszegény ételeink. 

– Amikor farsangi gasztronómiáról, étkezési szokásokról beszélünk, akkor egyrészt meg kell néznünk, ami ehhez a szokásrendhez tartozik, másrészt érdemes egy pillantást vetni a lakodalmi étkezési szokásainkra – fogalmazott Harangozó Imre. 

A gasztronómiai palettát bővítik az úgynevezett tésztafélék. Prohészka Béla Venesz-díjas mesterszakács szerint farsang a test és a lélek feltöltődésének ideje, hozzátéve, hogy ekkor a kelt vagy a gyúrt tésztákból készült finomságok kerülnek előtérbe. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés megyei Igazgatóságának konyhájában csöröge fánkot készítettünk közösen. A mindenki által kedvelt, ízes tészta 5 tojássárgájából, egy pici rumból, cukorból, teavajból és lisztből áll, amit alaposan el kell morzsolni, majd cipókká kell formálni. Az adott cipót lapvékonyságúra nyújtjuk, majd megtekerve a forró olajba tesszük és pár percig sütjük. Prohászka Béla szerint ez az édesség a paraszti kultúra fontos része, hiszen a recept egyszerű, és bárki könnyen elkészítheti. A Venesz-díjas mesterszakács otthon is gyakran készíti el ezt az édességet. 

Galéria

Kádár Manni konyhájában hagyományos szalagos fánk készült a kedvünkért, amelynek receptjét az édesanyjától tanulta. A kelesztés hagyományos folyamatokon ment keresztül, míg megkapta kerek formáját. Elmondta, hogy a fánk kihagyhatatlan ételkülönlegesség a családjukban, ugyanis ezt mindenki feltétel nélkül, azonnal elfogyasztja. A mézeskalácskészítő családjának kedvence a szilvalekvárral töltött édesség. 

A fánkkészítés mellett más hagyományokat is őriznek: a bőség idején előveszik álarcaikat, amelyet különböző rendezvényeken vesznek fel, bár ezek idén elmaradnak. A gyűjteményben egyaránt látható dottore, pantallone maszk, valamit az ékesen díszített velencei álarc is. A szakemberek  szerint ebben az időszakban a maszk jelentése és lényege nem más, mint a valódi személyiség elrejtése.

 

Galéria

További programok »

FEL