Prohászka Béla megosztotta velünk, mi a jó fánk titka

2023. február 18. 13:10 | Csiffáry Zsuzsanna

Egyes vidékeken, például az Alföldön, a zsíros ételeket és bőséges lakomákat igencsak kedvelték régen farsang idején. Az Északi-középhegység falvaiban sült húst, pogácsát, friss töpörtyűt, kolbászt és káposztát kínáltak. A Mura folyó menti falvakban előkerült a kocsonya és a jófajta házi pálinka is. És persze a farsangi fánk sem maradt ki a menüből. Hogy ez utóbbinak mi a titka, arról Prohászka Béla, Venesz-díjas mesterszakáccsal beszélgettünk.

A mesterszakáccsal közösen már többször is készítettünk közösen fánkot, szalagos és csöröge verzióban is, ennek okán tegeződtünk. 

 

– A farsang a vigasságokról, bálokról szól leginkább, de a sorból nem maradhatnak ki az ételek sem, főleg a fánk. Mielőtt a részletekre kitérnénk, elmesélnéd, hogy nálatok miben különbözik a farsang az év többi napjától?

– A gyermekeinknek az óvodában nagyon sokat készültek ebben az időszakban. Most pedig annak külön örülök, hogy több alkalommal sikerült eljutnunk Mohácsra, ahol szintén remek jelmezekkel, álarcokkal találkozhattunk. És ahogyan készültek a jelmezek, megkóstoltuk a farsangi fánkot, szalagos fánkot és csöröge fánkot, így a gasztronómiát is becsempésztük.

 

– Melyek ennek az időszaknak a jellegzetes ételei?

– Természetesen a farsangi fánk sárgabaracklekvárral és vaníliás porcukorral, valamint a csörögefánk. A disznóvágások után a gazdagabb húsételek, mint például az orják, a kolbásszal töltött szűzpecsenyék sem maradhattak ki a menüből. 

 

– Ezekből van kedvenced?

– Nekem mindenképpen a farsangi és a csörögefánk a kedvencem. De ezeket az ételeket az év többi napján is szívesen fogyasztom.

 

– Otthon is kell főzni, mennyire vagy szigorú a családi ebédeknél?

– A rohanó világ minket is utolért, így családi ebédet vasárnaponként szoktuk megtartani. Ilyenkor általában marha-, vagy csirkehúslevest készítünk, és rántotthúst, vagy grillezett csirkemellet különböző salátákkal tálalunk. Illetve a pandémiából ránk maradt kakaóscsiga is a hétvégi édességek közé tartozik.

 

– Mit jelent számodra az ízes étel az asztalon?

– Nagyon fontos, hogy ízes és színes is legyen egyben. Minél színesebb egy étel, annál nagyobb örömmel és kedvvel tudjuk azt elfogyasztani.

 

– Témánál vagyunk, mi a jó fánk titka?

– Először is szívvel és lélekkel csináljuk. Ne féljünk a fánk elkészítésétől, és készítsük elő a kimért alapanyagokat. A lisztet szitáljuk át, és melegítsük fel a hozzávalókat. A langyos tejben kavarjuk el az élesztőt és a cukrot. Vannak akik annyira felhevítik a tejet, hogy leforrázzák az élesztőt, ami hiba a fánk elkészítésénél. Továbbá az is fontos, hogy megfelelő minőségű vajat dolgozzunk bele a tésztába, ne sajnáljuk a rumot és a citromhéjat, aminek köszönhetően csak még ízesebb lesz ez a édesség. Fontos szakasza a tésztának a kelési idő, amelyet türelemmel kell kivárnunk. Majd ezután szaggassuk ki a formákat, olajban süssük ki két ütemben. Először felhevített olajban fedjük le a fánkokat, ennek következtében vízpára alakult ki, majd ha megfordítjuk a sült tésztánkat a párának köszönhetően megmarad a fehér szalag a fánkon.

 

– Otthon melyik fánk a legnépszerűbb?

– Jelenleg a tepsiben sült fánk. Ennek egyik oka az, hogyha olajban sütjük a fánkot annak, elég intenzív illata van és szétterjed a lakásban. A másik pedig az, hogy finom.

 

Fánk recept

50 dkg finomliszt

3 dl tej

4 tojássárgája

6 dkg vaj

3 dkg élesztő

3 dkg kristálycukor

1 csomag vaníliáscukor

4 cl rum

1 citrom

csipet só

10 dkg porcukor

20 dkg sárgabaracklekvár

1 l étolaj

Elkészítése

A lisztet átszitáljuk, és langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt. 

A liszthez hozzáadjuk a tojások sárgáját, a reszelt citromhéjat, rumot, vaníliáscukrot, sót, majd összegyúrjuk a felfuttatott élesztővel. 

Hozzáadjuk a vajat, alaposan összedolgozzuk. 

Letakarva, meleg helyen 50 percig kelesztjük. 

Miután megkelt, lisztezett munkalapon 1-1,5 cm vastagságúra nyújtjuk, fánkszaggatóval kiszaggatjuk, ezt letakarjuk és 15 percig pihentetjük. Egy megfelelő mélységű edényben olajat hevítünk fel, a fánkok közepébe lyukat nyomkodunk, olajba tesszük és lefedjük. Ha eleget sült, megforgatjuk másik oldalát is megsütjük. 

Lecsöpögtetjük, tálaláskor sárgabaracklekvárral megkenve és vaníliás porcukorral meghintve tálaljuk. 

 

Séfünk tippje: a fánk tésztájába áttört túrót is tehetünk. 

Fotó:Behir.hu/Rusz Richárd

Korábban is elkészítettük Prohászka Bélával a farsangi fánkot.

 

További programok »

FEL