A korábbi mézkirálynőről már többször cikkeztünk, hiszen számos helyen megfordult. Mohácsi Klaudia kihangsúlyozta: azóta is szívesen látogat el iskolákba, különböző intézményekbe azzal a céllal, hogy népszerűsítse a mézet, mint jótékony élelmiszert. A nagykamarási fiatal méhész elmondta: szakmája nélkül nem tudná elképzelni az életet.
– Méhész családból származom és hat éve gondozok tíz családot. A méhészkedés számomra nem munka, hanem szerelem. Nagyon szeretem ezeket a kis állatokat. Példaértékűnek tartom, ahogyan ők élnek. Bátran fogalmazok, de őszintén mondhatom a munkám számomra a hobbim is. Nagy kikapcsolódás, amikor kint vagyok velük a szabadban és órákig is képes vagyok hallgatni, nézegetni őket. Javaslom az embereknek, ha tehetik, menjenek el apiterápiás házakba – fogalmazott.
Úgy gondolja, hogy a méhészkedéssel nemcsak magának, hanem másoknak is jót tesz.
– Nagyon fontosnak tartom megismertetni az emberekkel a méz és méhészeti termékek tárházát. Szívesen megyek óvodákba, iskolákba, rendezvényekre mézet kóstoltatni, mesélni a méhek világáról. Talán azért nem tartozik még az alapélelmiszerek közé, mert nem annyira köztudott hogyan és mi mindenre lehet felhasználni. Ezért is szeretnék egy kicsit kedveskedni az olvasóknak egy recepttel a farsangi időszakban. Településünkön a pampuska, azaz a fánk nagyon kedvelt finomság. Mindig repcemézzel készítem el ezt a desszertet – tette hozzá Mohácsi Klaudia.
Mint mondta a pampuska receptet a nagymamájától tanulta meg, aki szintén méhészkedett.
Pampuska, ahogyan Klaudia készíti:
- 2 dl tej
- 3 kanál méz
- 3 dkg élesztő
- 2 tojássárgája
- 3 cl rum
- 50 dkg liszt
- 5 dkg vaj
- 1 csipet só
- olaj a sütéshez
Először pici liszttel, langyos tejjel, egy kis mézzel és az élesztővel kovászt kell készíteni, majd a tojássárgáját szintén egy kis mézzel habosra keverjük. Hozzáöntjük a tejet, a rumot és összekeverjük. A masszát a kovásszal, a liszttel és persze sok szeretettel jól kidagasztjuk, langyos helyen megkelesztjük. Ha megkelt a tészta, lisztezett deszkára borítjuk, ujjnyi vastagságúra nyújtjuk. Kiszaggatjuk és letakarva újrakelesztjük. Eközben lábasban bő olajat melegítünk. Ha a fánkok megkeltek, ujjainkkal mindegyik közepét kissé benyomjuk, és fejjel lefelé tesszük az olajba. A lábast fedővel letakarjuk. Ha a fánk oldala szép piros, szalagos, megfordítjuk és most már fedő nélkül sütjük tovább.