Hecsedli pite készült a konyhában

2024. november 3. 11:12 | Csiffáry Zsuzsanna

Valahol érthető, hogy sokan nem foglalkoznak a csipkebogyóval, mert időigényes a megmunkálása. Azonban érdemes példát venni nagyszüleinkről, akik nehezebb időkben is megtöltötték a szezon terméseivel kamrájukat. Ezek a termékek amellett, hogy különlegesek és egészségesek – hiszen mi magunk készítettük természetes alapanyagokból –, anyagilag sem megterhelőek.

Ki ne ismerné az ősz sztárját, a hecsedlit, közismert nevén a csipkebogyót. Ennek az apró bogyó termésnek több neve is használatos, mint például a csipkerózsa, kutyarózsa, ebrózsa, gyepűrózsa, csitkenyev vagy tüskefa. Gyógyhatása miatt nagy becsben tartják: roborál, támogatja az immunrendszert, gátolja a meszesedést, serkenti a mellékvesék és a máj működését, erősíti csontokat, szív- és érvédő, vérképző hatású.

A családunkat nem mondanám nagy csipkebogyó fogyasztónak. Én ismertettem meg velük az őszi bogyótermést lekvár formájában – hála a befőzési mániámnak – amiből végül is érdeklődve fogyasztottak. De a hagyományos szilva és sárgabarackot azért nem tudta letaszítani a trónról. Hétvégén keresgéltem a kamrában, és találtam is csipkebogyó lekvárt, ami nem sokkal később már pite alakjában létezett tovább.

A tésztája egy egyszerű vajas pite/tart tészta. A krém enyhén savanykás, fűszeres ízű lett – ilyen ízű a lekvárt is– érződik a csipkebogyó klasszikus íze.

 

Hozzávalók:

A tésztához:
- 12 dkg szobahőmérsékletű vaj
- 10 dkg porcukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 15 dkg liszt
- 1 ek. víz
- csipet só

Krém

- 70dl csipkebogyó lekvár

- 2 ek étkezési keményítő

- ízlés szerint cukor

- ízlés szerint vaníliáscukor

A tésztához robotgéppel keverjük habosra a vajat a cukorral. Adjuk hozzá a tojásokat, a vaníliát és a csipet sót és géppel dolgozzuk össze. A kakaóport keverjük el a liszttel és a vajas masszát dolgozzuk össze vele. Sütőpapírba csomagolva pihentessük a tésztát a hűtőben legalább 1 órát! A lekvárt lábasban kicsit felkeverjük, körülbelül 5 percet langyosítunk rajta, majd ha szükséges, adjunk hozzá cukrot, vaníliáscukrot és a keményítőt. Keverjük el az alapanyagokat, főzzük egybe mindezt. 

A tésztát nyújtsuk vékonyra, és helyezzük a formába. A maradék tésztából díszítsünk kedvünkre. Szurkáljuk meg villával a tészta az alját, és vakon süssük 170 fokon 10 percet  a nehezékkel, majd még kb. 10 percet nehezék nélkül.

Vakon sütés: a nyers tésztára helyezzünk sütőpapírt és töltsük meg nehezékkel, babbal, így nem deformálódik a tészta.

A félig kész tésztába öntsük a vaníliás-csipkebogyós krémet, helyezzük rá a díszítést, amit nyomkodjunk a tészta széléhez – én reszeltem. Mindezt süssük tovább még fél óráig, majd hagyjuk a piteformában kihűlni.

Fotó: Pete Norbert, étel: Csiffáry Zsuzsanna

További programok »

FEL