Biztonságos ételfogyasztás - a húsvéti főtt tojás, sonka és a sárga túró

2021. április 4. 13:52 | Csiffáry Zsuzsanna

Több dologra érdemes vásárláskor odafigyelni, de akár otthon is van lehetőség a frissesség vizsgálatára. Fontos számolni a napokat, hogy a húsvéti fogások utólag se okozzanak kellemetlen élményt.

Bár a húsvét alapvetően vallási ünnep, az is hozzátartozik, hogy az asztalokra tradicionális finomságok kerüljenek, mint a sonka, a főtt tojás vagy épp a sárgatúró. Bármilyen fogásról is legyen szó, nagyon fontos odafigyelni ezek körültekintő elkészítésére és romlandó ételek esetén a megfelelő hőmérsékleten, megfelelő ideig történő tárolására is. Ha valaki nem veszi elég komolyan a fogások egyéni tulajdonságait, azzal saját és környezete, családja egészségét is veszélyezteti, hiszen csúnya ételmérgezés lehet a vége, ami mindenki számára kellemetlen, az idősek és a gyerekek számára pedig még veszélyesebb.

Az egyik békéscsabai hentes elmondta, hogy a nagysúlyú sertéseket általában október végén, november elején vágják le. Knyihár Mihály őstermelő, hentes a parasztsonkát tartja a legjobbnak, de mint mondja, van igény a kötözött sonkára és a szívsonkára is. Az a tapasztalata, hogy a szezonális dömping ideje a húsvét, de év közben is van, aki ezt a húsfélét keresi.

A parasztsonkát érdemes főzés előtt néhány órán át áztatni, majd bő lében, lassan puhára főzni – erről már Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakács beszélt. Ha a hús megfőtt, akkor ki kell hűlnie, ezután érdemes frissen tartó fóliába vagy konyharuhába csomagolni és lesúlyozni, mert így a sonka szeletelés közben nem esik majd szét.

- Egy sonka számomra tojás nélkül nem sonka. Az az igazi, amikor ebben a kihűlt sonka lébe feltesszük a tojást főni, majd azt is hagyjuk, hogy 4-5 óra alatt kihűljön - tette hozzá Prohászka Béla.

Továbbá a Nébih tanácsait már a húsvéti sonka vásárlásakor is érdemes megfogadni: ellenőrizni kell, hogy a sonka nem eresztett-e levet, hiszen ez a romlás jele lehet. Fontos meggyőződni a lejárat napjáról is, végül arról, hogy nem sérült-e a sonka csomagolása. Amennyiben igen, a termék helyett jobb egy másikat választani.

A Hússzövetség a sonkák minőségére is kitért az ünnepeket megelőző beszámolóján, amelyen Éder Tamás, a szövetség elnöke a húsvétra kitérve hangsúlyozta: a hús bizalmi terméknek számít, ami nem véletlen. 

– Akkor, amikor a vásárló elmegy az üzletbe vagy oda, ahol ezeket a termékeket megszokta vásárolni, akkor soha ne feledje, hogy a sonka bizalmi termék. Azt javasoljuk, hogy olyan gyártótól, olyan forgalmazótól vegyék meg az ünnepi asztalra való, amiben eddig nem csalódtak – mondta online tájékoztatóján a Hússzövetség elnöke.

Az online tájékoztatón felszólalt Erdős Norbert államtitkár, aki elmondta, hogy a Magyarországon található hazai és külföldi élelmiszerárusító láncok polcain hústermékekből több, mint 70 százalékban magyar termékek találhatóak.

A sonka mellett sokan készítenek húsvétra sárgatúrót, mely nevével ellentétben nem túróból készül, csupán állagában hasonlít rá, és fő alkotóelemei a tej és a tojás. Ugyan készítésekor a tojás forró tejbe kerül, tehát hőkezelést kap, ez nem azt jelenti, hogy a későbbiekben hanyagolható az étel hűtése. A sárgatúró megfelelő hűtés mellett három napig fogyasztható. Ahogyan a Nébih tájékoztatójában is olvasható, a romlandó ételeket mindig hűtőben kell tárolni, legfeljebb 5 fok alatt és maximum két órát lehetnek hűtés nélkül. Ami a húsvéti főtt tojásokat illeti, ugyancsak érdemes megfogadni a Nébih tanácsait. Tájékoztatójukban felhívják a figyelmet, hogy főzésekor minden esetben friss tojást kell használni. Szavatosságát ellenőrizni kell a csomagoláson, de otthon külön is érdemes. Mivel leütni nem lehet őket főzés előtt, frissességükről vízbe merítéses módszerrel lehet meggyőződni: a frissek az edény alján maradnak, az állottak a felszínre emelkednek.

A Nébih tanácsai szerint a húsvéti tojásokat keményre kell főzni, és hideg vízzel gyorsan visszahűteni. Mivel ételről van szó, csakis hivatalos árusítóhelyről származó tojásfestéket, élelmiszerfestéket szabad használni, illetve természetes színezőket, mint a hagymahéj, a cékla vagy a kurkuma. Textilfesték vagy egyéb festékek semmiképp sem valók erre a célra, mivel a héjon keresztüljutva szennyezik a tojást.

A húsvéti főtt tojás szobahőmérsékleten maximum két órán át maradhat, azután le kell hűteni. A hűtőszekrényben 5 fok alatt, maximum egy hétig tárolható.

 

További programok »

FEL