– Persze számít a füstölés, a pácolás, a sózás, de ha azt tekintjük, hogy milyen ugrásszerűen megnövekedik a piacon ilyenkor a másod-, harmadosztályú húsárú, abból nem várhat csodát az ember. A házias, hagyományos ízeket kedvelők hamar kiszúrják a különbséget. A klienskört nem lehet és nem is akarjuk becsapni, mert a jó minőség magáért beszél – fogalmaz Knyihár Mihály.
Mint mondta, a húsvéti sonka előállításához, hogy valóban újraéledjenek a régi, megszokott ízek, tehát idő és türelem is kell.
– A nagyobb hízók vágásánál készített sonkát már tavaly karácsonykor elkezdem füstölni, az meg nem tegnap volt. Utána hagyjuk szikkadni, úgymond érni a sonkát, itt az idő kulcsfontosságú – teszi hozzá.
– Őszintén szólva én azt szeretem, hogy itt nem olyan csípősre füstölik a sonkát – árulja el egy visszatérő vevő, Pribik Mihályné. – A sonka mellé természetesen kolbász, főtt tojás is kerül az ünnepi asztalra, de sokat nem költök mostanában húsárura.
Mitől jó a húsvéti sonka? Helyesebben, mitől volt jó a húsvéti sonka? Azt hiszem attól, mint minden más hagyományos étel. Nem a mit, hanem a hogyan kérdésre kell tudunk magabiztosan válaszolni és itt az előállítás körülményeire kell gondolnunk.