Berényi Nagy Péterrel, a játék ötletgazdájával a 7.Tv Aktuális című műsorában Tóth Bianka műsorvezető beszélgetett a Csabai Kalandozásokról, amelynek részleteiről itt is olvashat.
– Hogyan fogalmazódott meg önben a játék ötlete? Mik voltak az alapok?
– 7-8 évvel ezelőtt írtam egy könyvet, „Békéscsabáról gyerekeknek – dióhéjban” címmel. Ez helytörténeti, turisztikai, Békéscsaba múltjával, jelenével foglalkozó kis könyv hasonló játékokkal, mint amilyeneket a Csabai Mérlegben rajzoltam. Később kibővítettük, mert azóta lett több új dolog Békéscsabán. Úgy gondoltam, ezt folytatni kellene, és megszületett könyv kistestvére játék formájában: ez a Csabai Kalandozások. Rengeteg érték van Békéscsabán, ezeket is szeretném kiemelni, hiszen nagyon szeretek itt lakni. Korábban a könyvet egyébként minden első osztályos gyermek megkapta ingyen, mikor szeptember elsején beült az iskolapadba. Most pedig a Csabai Mérlegben kapja meg mindenki ezeket a játékokat. Első körben, januártól május végéig, június elejéig az ovisoknak és az alsó tagozatosoknak lesznek majd feladatok. Ha a visszajelzések pozitívak lesznek, később akár tágíthatjuk is ezt a kört.
– A játék megalkotásakor mennyire volt szempont a szórakozás, és mennyire a tanulás?
– Mind a kettő egyaránt fontos. Én azt vallom, hogy szórakozva a legjobb tanulni. Vagy tanulva a legjobb szórakozni. A lényeg az, hogy egy gyerek sokkal jobban megtanul egy verset, ha énekelve tanulja, dallammal együtt. A játékban pedig talán alaposabban megnéz mindent, így meg fogja jegyezni. Ugrai Gábor – aki nagy segítségem ebben a játékban – úgy fogalmazta meg, hogy legyünk ebben a városban turisták is. Annyira tetszik ez a mondat! Sokszor itt járunk az utcákban és lehajtott fejjel sétálunk. Elmegyünk rengeteg dolog mellett, nem nézünk föl, hogy milyen szép az a Hermész-szobor ott, vagy milyen más gyönyörűségek vannak.
– Említette Ugrai Gábort, mellette még kik segítenek ebben a játékban?
– Ugrai Gábor amellett, hogy történelmet tanít, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke is. Ő teljes vállszélességben a kezdeményezés mellé állt, fantasztikus ötletei vannak. Sokszor egyébként én is most csodálkozom rá – pedig több mint 30 éve itt lakom Békéscsabán –, hogy milyen dolgok vannak, amelyek mellett én is csak úgy elmentem. A Békéscsabai Médiacentrum Kft. azonnal felkarolta ezt az ötletet, a játék így a Csabai Mérleg újságon keresztül mindenkihez eljut. Szarvas Péter polgármester úr is mellénk állt, sokan támogatnak, hogy sikerüljön.
– Gördülékenyen haladnak a dolgok?
– Ezzel a játékkal kapcsolatban teljesen. Fontos odafigyelnem arra, hogy ebben a játékban nem tévedhetek, nem rajzolhatok másképp valamit, mint az eredeti, tehát oda kell figyelni nagyon. Nekem is tanulás ez az egész, ugyanúgy, mint az alsósoknak, meg az ovisoknak, vagy a szüleiknek, nagyszüleiknek, tesóiknak, akik segítenek nekik. Úgyhogy a játék gyakorlatilag minden korosztálynak szól.
– Mennyi kutatómunkát igényel egy ilyen feladatsor összeállítása?
– Ebben Ugrai Gábor nagyon nagy segítség. Azonnal megmondja a fontos dolgokat. Mikor a könyvet írtam, akkor nagyon bele kellett másznom mindenbe. De most Gábor segítségével szerintem sokkal gördülékenyebb lesz a dolog. Nyilván utánanézek annak, ami a játék témája, aztán odaadom neki első körben, hogy nézze meg, mert nem tévedhetünk.
– Akkor tehát a célközönség most az óvodás és alsós korosztály.
– Ebben a körben, ebben a tízfordulós játékban most az ovisok és az alsósok. De igazából tudjuk, hogy nem az ovis fogja kinyitni azt az újságot, meg nem az ovis fog a www.behir.hu-ra fölmenni, hanem a szüleik, illetve a pedagógusaik. Úgyhogy én innen is kérem szépen az ovisok és az alsósok pedagógusait, szüleit, hogy minél többen nevezzenek, mert ez egy jó dolog. Aztán természetesen eldöntik majd a játék folyamán a résztvevők, szülők, felnőttek, hogy érdemes-e ebben a játékban részt venni. Én azt gondolom, hogy igen, és a visszajelzések alapján is mindenki örül ennek a játéknak. Úgyhogy repdes a szívem.
– Ön korábban is sokat segített gyerekeknek előadásokkal, kiadványokkal, rajzokkal. Tehát mondhatjuk, hogy egy életcél önnél az, hogy a gyerekeknek segítsen?
– Mindenképpen. Azt szoktam mindig mondani, hogy olyan jó fölemelkedni a gyermekekhez. Kedves szülők, tegyék önök is ezt.
– Tudjuk, hogy olykor sok szeretetet és türelmet is igényelnek a gyermekek. Honnan merít ihletet ehhez?
– Jön. Biztos infantilis vagyok valamilyen szinten, én egy nagy gyermek vagyok. A mai napig is Tücsök Petiként a színpadon rengeteg gyerekkel találkozom. A 33-34 éves pályafutásom során azért már megváltoztak a gyermekek, generációs különbségek vannak.
– Mi motiválhatja a gyermekeket, hogy részt vegyenek ezen a vetélkedőn?
– Nem a győzelem, a részvétel a fontos. Ez egy jó dolog szerintem. Persze nem az ovis fogja átlátni, hogy milyen jó ez a játék. Ő azt fogja ebből az egészből érzékelni az elején, hogy megfigyeljük, kitöltjük… Meg hogy más gyerekek, csoportok, osztályok is ezt teszik. Ez mindenféleképpen egy csapatjáték. Persze, játékon belül különböző csapatok vannak, de a csapatok megmérkőzhetnek. Aztán pedig a végén jön a díjazás nagy nyereményekkel, és lesz egy nagy, közös délután is, ahol játékokkal és programokkal zárjuk le a versenyt, de még ott is lehet plusz pontokat szerezni. Hogy honnan fogják megtudni? A www.behir.hu-n lesz egy Csabai Kalandozások almenü, illetve az újságot, a Csabai Mérleget kell figyelni, a második feladattól már benne lesz az első feladat megfejtése és így tovább.
– Mikor jelenik meg tehát az első feladvány?
– Január 16-án, úgyhogy tessék keresni a postaládákban.
– Vannak-e további tervei, vagy most csak erre koncentrál?
– Most maximálisan erre koncentrálok. A további tervek között szerepel a játék kibővítése az óvodás, alsós korosztályon túl általános iskolás felsős, és gimnazista korosztálynak is. Mindig van valami bennem. Mert én nem tudok pihenni, mindig jár az agyam, mint a madzagos kotlós, körbe-körbe. És lesznek még ötletek.