Az alma az egyik legsokoldalúbban felhasználható gyümölcs, akár sós, akár édes verzióban is elkészíthetjük. Ennek a desszertnek a története bizonyos források szerint Európából indult világhódító útjára. A 20. században született meg először az a mondás, hogy „annyira amerikai, mint az almás pite”, bár ez helytelen hasonlat, az almás pite ugyanis nem amerikai eredetű édesség. A sütemény alapanyagai az első telepesek érkezésével jutottak el az Újvilágba. Ők ültették az első almafákat és a többi hozzávalót a világ különböző pontjairól szerezték be.
Alma, az „alkalmazkodó”
Az alma rendkívül jól alkalmazkodott minden éghajlathoz, és ma a világ legtöbbet fogyasztott gyümölcse. A világon egyébként több mint tízezerféle alma létezik.
Érdekesség az almáspitéről
Az első recept 1381-ből való, jóllehet maga az almás pite már jóval régebben megszületett. Az ős-almáspitéhez fügét és ha volt, körtét is kevertek, erősen fűszerezték, főleg sáfránnyal. A tésztát eredetileg nem fogyasztották el, csak az almát szedték ki belőle.
Az almás pite születése
A legelső almás piték Angliában készülhettek, valamikor a 14. században. Sós piték természetesen már sokkal korábban is léteztek ezen a területen, majd egyre elterjedtebbé vált, hogy édes gyümölcsökkel ízesítették ezeket az ételeket, és egyszer csak megszületetett az édes pite. Az angol almás pitére nagy hatással volt a francia cukrászat, tudniillik ezért omlós a tésztája, illetve az Oszmán Birodalom édességei és jellemző ízei is, ezért alakult ki a fűszerezés. Tehát az almás pite már azelőtt is egy kevert származású étel volt, hogy Amerikába került volna. Az új kontinensen a telepesek saját nemesített almáikból kezdték el készíteni a süteményt, ami olyan népszerű lett, hogy az első amerikai szakácskönyvben két helyen is szerepelt.
Az almás pite mint szimbólum
A töretlen siker nemcsak a finom íznek köszönhető, hanem az olcsó alapanyagoknak is. Azonban a nemzeti, hazafias érzelmek csak a 20. század elején kezdtek a desszerthez kapcsolódni. Egyre több helyen kezdték szimbólumként kezelni. Az „annyira amerikai, mint az almás pite” mondás, amit már fentebb említettünk, ekkoriban jelent meg először, egyik legkorábbi említése például 1924-ben történt, egy újsághirdetésben. Az évek során egyre nagyobb erővel dübörgött a „kampány”, az 50-es években például az is kiderült, hogy ez a pite Franklin D. Roosevelt elnök kedvence, így ez a finomság feljebb lépett a ranglétrán.
Almás pite, a „bevándorló”
A második világháború idején, majd azt követően ez a narratíva kiegészült az otthoni kényelem és a házastársi, anyai szeretet képével is. A törődés és a háziasság jelképe lett a sütemény. Amennyiben az almás pite eredete nem is, de szellemisége valóban amerikai. Egy olyan országban, ahol a lakosság nagy része a világ különböző országaiból érkezett és érkezik, a jól ismert „nagy olvasztótégelyben”, talán nem véletlen, hogy ilyen népszerűségnek örvend az a sütemény, ami maga is egy kulturális sokféleséget képviselő „bevándorló”.
Bevált almáspite recept
Hozzávalók
A tésztához
- 150 g vaj
- 150 g porcukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 50 g tejföl
- 2 db tojás
- 450 g finomliszt
- 0.5 csomag sütőpor
- 1 csipet só
- 1 db tojássárgája
- 20 g kekszmorzsa
A töltelékhez
- 8 db alma
- 1 tk fahéj
- 0.5 tk gyömbérpor
- 1 csomag vaníliás pudingpor
Elkészítése
Egy tálba halmozzuk a puha vajat, a porcukrot és a vaníliás cukrot és a lisztet, sütőport, tejfölt és elmorzsoljuk ezeket az alapanyagokat. Következnek a tojásokat, néhány perc alatt összegyúrjuk. Két részre szedjük a tésztát, és fóliába csomagolva 1 órát pihentetjük a hűtőben, közben elkészítjük a tölteléket. A tésztákat tepsi méretűre nyújtjuk, majd a kivajazott-lisztezett tepsibe tesszük az első tésztalapot. Villával alaposan megszurkáljuk, megkenjük a tojássárgájával, majd elősütjük 180 fokon 10 percig. A sütőből kivéve megszórjuk a darált háztartási keksszel, ráhalmozzuk, majd elegyengetjük a reszelt almát, végül óvatosan rátesszük a második tésztalapot is. Ezt is megszurkáljuk villával, megkenjük a tojássárgájával, és 180 fokon aranybarnára sütjük 40-50 perc alatt.
A töltelékhez
Az almákat megpucoljuk, magházukat eltávolítjuk, lereszeljük, majd fahéjjal és gyömbérrel megszórva jól összekeverjük, egy lábasban picit megdinszteljük és elkeverünk benne egy csomag vaníliás pudingport.
Fotók: Bere Mátyás, étel: Csiffáry Zsuzsanna