Programsorozattal készül Békéscsaba Munkácsy születésének 180. évfordulójára

2024. január 3. 10:12 | Mikóczy Erika

Idén lesz Munkácsy Mihály születésének 180. évfordulója, amelynek megünneplésére programsorozattal készül a város és készülnek a Munkácsy Negyed intézményei. A 7.Tv Aktuális című műsorában Varga Tamás alpolgármestert kérdezte erről Kugyelka-Zámbori Eszter műsorvezető.

– Aki békéscsabai, vagy járt már itt, ismeri a város kötődését Munkácsy Mihályhoz. Most a festőóriás születésének 180. évfordulójára készül a város. Mi ennek a jelentősége?

Az önkormányzat nagy hangsúlyt fektet a jubileumokra, évfordulókra, tematikus emlékévekre. 2023-ban Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójához kapcsolódtak több programmal az intézmények. Helyi hírességünk, nemzetközi ismertségű alkotónk, a 100 éve született Schéner Mihály emlékét is ápoltuk 2023-ban több módon, így a munkássága, életútja, személye, egyedi habitusa sokak által vált újra ismertté. Sokan tudtak meg róla olyan információkat, amelyeket korábban nem. Egy ilyen jubileumi évnek az is lehet az egyik küldetése, hogy újabb és újabb tudást szerezzünk arról a személyről, arról az eseményről, akire, vagy amire emlékezünk. Adja magát a 180. évforduló Munkácsy esetében, hogy ennek kapcsán egy újabb aspektusban tudjunk beszélni a festőóriásról, ahogy tettük ezt a korábbi kerek évfordulókon is.

 

– Mennyiben fog a Munkácsy 180 emlékeztetni a Munkácsy 170-es és a 175-ös programsorozatra? Lesznek-e olyan elemek, amelyek annyira jól beváltak korábban, hogy most is átemelik őket?

Fontos pont volt a Munkácsy kultusz ápolásában a születésének 170. évfordulója 2014-ben, ugyanis 201213-ban kerültek önkormányzati működtetésbe a kulturális intézmények: a könyvtár, a múzeum, a színház, a bábszínház. A Csabagyöngye Kulturális Központtal kiegészülve egy olyan együttműködési rendszer alakult ki, amely 2014-ben a Munkácsy évvel, a 170. évforduló programsorozatával csúcsosodott ki. Akkor bizonyította először ez a kiváló szakmai gárda, hogy képes egy egész évet megtölteni tematikus tartalommal. Képes felhívni a figyelmet ebben az esetben Munkácsy Mihály művészetére, jelentőségére, Békéscsabához való kötődésére. Ennek köszönhetően indulhatott el az a gondolkodás, amelynek következtében a Modern Városok Programban külön pontként szerepelt a Munkácsy Negyed létrehozásának lehetősége, annak a vizsgálata. Ma már egy működő kulturális egység gazdagítja Békéscsaba mindennapjait, kulturális életét színesíti. Ez az új fejezet is különbözik a 170. évfordulótól. Másképp kell gondolkodnunk most 10 évvel az első kerek, közösen megünnepelt jubileumi év után. Hiszen azóta olyan fejlesztések, olyan adottságok alakultak ki, amelyek már önmagában gazdagítják ezt a kínálatot, Munkácsy és a művészet, a kultúra fókuszba helyezését. Most visszanyúlunk régebbi, jól sikerült programelemekre, de újabbakat is építünk be. 2024-ben zárul egyébként a Munkácsy Negyed fejlesztési folyamata, ennek a záróeseményei önmagukban is építeni fogják a programsorozatot. Jól bevált, ezért most is terítéken van a Munkácsy torta készítése. Ezt először 2014-ben hirdettük meg, majd több évig sikerrel pályáztak a cukrászok, és minden évben nagyon finom tortát sikerült kiválasztania a zsűrinek. Majd a koronavírus-járvány előtti évektől szünetelt ez a pályázati kihívás, de 2024-ben ismét egy új Munkácsy tortát fogunk megismertetni a közönséggel. Reméljük, sokan fognak majd pályázni, hogy február 20-án, Munkácsy születésnapján bemutathassuk ezt a tortát is.

 

 

– Munkácsy születésének évfordulóján kezdődik majd el igazán a programsorozat. Mivel készülnek erre a születésnapra?

A színház az évados műsortervébe beépítette a „Munkácsy, a festőfejedelem” című musicalt, amelynek a bemutatójára a február 20-ai héten kerül sor. A múzeum 2014-hez képest egy európai színvonalú, állandó Munkácsy tárlattal várja a látogatókat, viszont most egy időszaki kiállítással megismerhetik majd a látogatók a Honfoglalás című festmény születésének történetét, körülményeit, és megtekinthetik a vázlatot is. A múzeum mindig képes újabb és újabb rétegeket lefejteni erről a fantasztikus életpályáról, így sok érdekes és informatív kiegészítő elem lesz ebben a kiállításban. Február 20-án hagyományosan megkoszorúzzuk Munkácsy mellszobrát a múzeum kertjében, és – ahogy említettem – ekkor kóstolhatjuk meg először a 2024-es év Munkácsy tortáját. A gondolkodást egy picit nehezíti, hogy amikor elkezdtünk tervezni, az intézmények még nem ismerték pontosan a ’24-es költségvetés sarokszámait. Pont ezért kell a meglévő adottságokat előtérbe helyezni, és utána építkezni tovább. Látható, hogy azok a tematikus hétvégék, amelyeket 2022-ben és 2023-ban a Munkácsy Negyed intézményeivel együttműködve megvalósítottunk, azok nagy népszerűségnek örvendtek. Ezeket vinni fogjuk tovább: a gyereknapot, a Múzeumok Éjszakáját, a Mihály napi hétvégét, és persze sok meglepetéssel is készülünk.

 

– A programokban tehát több intézmény együttesen is részt vesz. Hogyan zajlik a tervezés?

Egyeztetéseket, megbeszéléseket tartunk. Ahogy említettem, már kora ősszel megkezdődött a gondolkodás erről. A Csabagyöngye Kulturális Központ, a Munkácsy Mihály Múzeum, az emlékház, a bábszínház, a könyvtár, a színház ötleteit egyeztetve alakult ki egy feltételezett program, amelynek már vannak biztos elemei.  Az intézményeken túl a Békéscsabai Városfejlesztési Kft. projektmenedzselésében a nyár végén átadjuk majd a Deák utcai hidat, ezt is igyekszünk majd egy attraktív, ünnepi eseményként a lakosság elé tárni. A híd tövében pedig Miklya Gábor „Ásító inas” szobrának avatására is sor kerülhet majd, valamint a bábszínház kertjében Széri-Varga Géza szobra is láthatóvá válik majd 2024-ben. Sok olyan fix elem van, ami már azt mutatja, hogy egy gazdag, és a békéscsabaiakon túl az idelátogatókat is megszólító rendezvénysorozat várja az érdeklődőket.

 

– A kulturális intézményeken kiket tudnak még bevonni ebbe a programsorozatba?

Az intézményi szektoron túl a civil szervezetekre, művészeti közösségekre is számítunk, valamint bevonjuk az iskolákat, hiszen nagyon fontos, hogy a tanulók is ismerkedjenek akár már kisiskolás korban azzal az életpályával, amire büszkék vagyunk. Lesznek pályázatok, versenyek, de a Békés Megyei Könyvtár például szabadulószoba kialakításával is készül az évfordulóra. Igyekszünk tehát minél szélesebb rétegeket bevonni, és minél többeket megszólítani, figyelve azt is, hogy ne legyen túlzó ez a kommunikáció, és ne érezzék azt, hogy minden csak Munkácsyról szól. Természetesen emellett számtalan más értéke van akár a kulturális, akár a civil életünknek, ezen túl is nagyon sok program várható. Látjuk, hogy a ’24-es év is nagyon színvonalas, nívós lesz.

 

– Hol tudják figyelni a békéscsabaiak, illetve az érdeklődők azt, hogyan alakul a Munkácsy évforduló pontos programja?

Egyrészt az intézményi kommunikációkban, de természetesen a munkacsynegyed.hu központi weboldalon, a bekescsaba.hu weboldalon, illetve a közösségi oldalakon is. Az intézmények és az önkormányzat egységes arculattal és kommunikációval tárja majd a lakosság elé a programelemeket, a pontos részleteket.

További programok »

Kultúra

Próbálni kezdték a Jókaiban a Három sárkány, avagy a három nagynénit

Pár nappal ezelőtt mutatta be a 2024/2025-ös évadát a Békéscsabai Jókai Színház vezetősége, máris egy új darab olvasópróbájáról számolhatunk be. Pénteken elkezdődött a Három sárkány, avagy a három nagynéni című vígjáték olvasópróbája. Hunyady Sándor művét Katkó Ferenc viszi színpadra, amelyet májusban láthat majd a közönség.
2024. április 26. 17:27
FEL