Február 20-án napra pontosan egy évvel ezelőtt rendezték meg a Munkácsy 180 emlékév nyitányát, és az elmúlt év a festőfejedelem születésének kerek évfordulójának ünnepléséről szólt Békéscsabán.
A csütörtöki eseményen Bácsmegi Gábor múzeumigazgató kiemelte, hogy bár Munkácsy Mihály születésének 181. évfordulója, illetve halálának 125. évfordulója van idén Békéscsabán, mégsem kellenek kerek évszámok azért, hogy a múzeum és az önkormányzat éltesse a Munkácsy-kultuszt.
– Igyekszünk erőforrásainkat figyelembe véve gyarapítani a gyűjteményünket, illetve kiállítások segítségével olyan, esetleg eddig nem kibontott részleteket megismertetni a munkásságáról, pályafutásáról, életéről, ami érdeklődésre tarthat számot. Emellett a Munkácsy Negyed szinte az év minden napján komoly kulturális programot tud nyújtani az érdeklődőknek – mondta el Bácsmegi Gábor.
Fotó: behir.hu/Kugyelka-Zámbori Eszter
A megemlékezésen jelen volt a munkácsi Munkácsy Mihály Magyar Ház igazgatója is.
– Az, hogy itt vagyok a megemlékezésen kulturális diplomácia, ha úgy tetszik. Magyarországnak is fontosak az ilyen jellegű együttműködések, hiszen Trianon után nagyon sok olyan művészünk, írónk van, akik nem a jelenlegi Magyarország területén születtek, hanem akár Erdélyben, Kárpátalján vagy Felvidéken és ezekkel a kulturális együttműködésekkel próbáljuk kicsit leszámolni a régi vasfüggönyt – hangsúlyozta Tarpai József.
Békéscsaba alpolgármestere Munkácsy és Jókai kapcsolatáról beszélt. Mint mondta amellett, hogy csütörtökön lezárult a Munkácsy 180 és néhány napja kezdődött el a Jókai 200 emlékév, a két alkotó jó barátságot is ápolt.
– A február 20-ai koszorúzással tisztelgünk a festőművész nagysága előtt, másrészt hirdetjük azt, hogy Békéscsaba Munkácsy városa. A koszorúzáson túl a kiállításmegnyitóval, az Idegenek és ismerősök, Munkácsy és Jókai kapcsolatát, fiktív találkozását feldolgozó darab pozsonyi bemutatójával is tisztelgünk, illetve az egész ében igyekszünk a Munkácsy Negyedet élettel megtölteni – hangsúlyozta Varga Tamás, alpolgármester.
Békéscsabán évek óta hagyomány az, hogy Munkácsy Mihály születésének napján, február 20-án a megemlékezők megkoszorúzzák a művész múzeumkertben található mellszobrát.
Fotó: behir.hu/Szabó Richárd
Munkácsy születésének évfordulóján a békéscsabai múzeumban már az is hagyomány, hogy az immár 611 darabos Munkácsy relikviagyűjtemény darabjait bemutatva egy-egy időszaki kiállítással a festőművész életművének vagy életútjának részleteire irányítják az érdeklődők figyelmét. Idén a múzeum szakemberei Munkácsy házasságának titkaiba avatják be a vendégeket a Miska és Cécile, avagy amit Munkácsy Mihály házasságáról tudni érdemes című tárlatnak köszönhetően, amely szerdán nyílt meg.