Miért jó ha eszünk lenmagot?

Ez a pici barna mag teli van hasznos tápanyaggal, vitaminnal és elképesztően sok gyógyhatása van. Érdemes ezt a szuper élelmiszert becsempészni az étrendünkbe. Kemény burkának köszönhetően felmerül a kérdés, hogyan is kell fogyasztani?

A lenmag amellett, hogy remek Omega3-zsírsavforrás, serkenti az emésztést, ráadásul több gyógyhatása is van. Ez kiderülhet Michael Greger Hogyan ne halj meg című könyvéből. A lenmag előnyös tulajdonságainak köszönhetően segítheti az emésztést, széppé teheti a bőrt, csökkentheti a koleszterinszintet és az édesség utáni vágyat, összhangba hozhatja a hormonrendszert, segítheti a fogyókúrát. Ha mindez nem lenne elég, a másik egyedülálló tulajdonsága, hogy táplálkozásunkban első számú forrása a lignánoknak. A lenmag körülbelül 7-szer több lignánt tartalmaz, mint a 2. helyezett szezámmag. A lignan a női hormonok egyensúlyban tartásáért felelős, növelheti a termékenységet, csökkenthetii a menopauzát megelőző tüneteket.

 

A kemény burok miatt nehezen emészthető

 

Hiába ennyire csodálatos alapanyag a lenmag, ha hatóanyagainak nagy részét kemény burok fedi, amit az emésztőrendszerünk sem tud feltörni. Két módszer létezik: az egyik, hogy beáztatjuk, a másik, hogy ledaráljuk. Akár meg is vásárolhatjuk liszt formájában, de sokkal egyszerűbb, ha fogunk egy kávédarálót és mi daráljuk le a lenmagot.

A lenmag ugyan egészséges, de mértékkel kell enni belőle, mert napi egy-két kanálnál több hasmenést okozhat. Egy kanállal viszont minden nap érdemes, akár elosztva kisebb adagokban is megenni. Joghurtba, müzlibe, kásába keverve szinte észre sem lehet venni, de muffinokba, kevert süteményekbe, kekszekbe rejtve is be lehet vinni a napi adagot, sőt, akár salátára szórva is működhet. Fontos, hogy nagyon sok folyadékot kell fogyasztani ahhoz, hogy a lenmag kifejthesse jótékony hatásait. 

Ha pedig mindez még nem lenne elég, a lenmagot sütésnél is remekül lehet alkalmazni olyan esetekben, amikor nem akarunk vagy tudunk tojást használni. Vegánok és allergiások remekül működő módszere a lenmagtojás, amihez elég egy evőkanál darált lenmagot elkeverni két és fél evőkanál vízben. Minimum 5-10 percig állni kell hagyni, ekkor már látni fogjuk, hogy zselésedni, sűrűsödni kezd majd. Az egyik legalaposabb vega blog szerint nem használható egy az egyben a tojás helyettesítésére, hiszen például nem növeli a sütemény tömegét sülés közben, de jelentősen javít a palacsinták, muffinok, gyors, sütőporos kenyerek, brownie-k állagán. 

Lehet a cikk írója hamarosan elő is rukkol egy lenmagos süti recepttel...

Fotó. Bere Mátyás/Behir.hu

 

 

 

 

További programok »

FEL