A zab eredetileg gyomnövényként ismert, a későbbiekben pedig állati takarmánynövényként termesztett, perjefélék családjába tartozik. Ez a legértékesebb gabonánk. Nem utolsósorban – a kreatív háziasszonyok avagy emberek örömére – rengeteg zab recept áll a rendelkezésünkre. Egészségünkre nézve a zab rendszeres fogyasztása számos kedvező és hosszú távú előnnyel jár az egészségünkre nézve. A teljesség igénye nélkül felsorolunk néhányat.
Zab jó hatással van a szervezetünkre
A megfelelő vitamin- és ásványi anyag-bevitel mindenki számára kulcsfontosságú, ám a rendszeresen sportolók esetében ez halmozottan igaz. Legjobb energiapótlásra a zab, amely nagymértékben tartalmaz vitaminokat, például magnéziumot, foszfort, rezet, B1-vitamint, vasat, szelént, mangánt és cinket. Ugyanakkor egy kiváló szénhidrátforrásról van szó. A zab vagy a zabpehely bármely formájának fogyasztása után tovább tart a jóllakottság érzése: egy komplex szénhidrátforrásról van szó, ami azt jelenti, hogy lebomlása és megemésztése több időt vesz igénybe, ezáltal pedig hosszabb ideig biztosítja számunkra az energiát. 100 gramm zab 11 gramm rostot tartalmaz, amely az emésztési folyamat során nem sérül, de felszívja a vizet, és ezáltal ösztönzi a salakanyagok kiürülését. A zabban található vízoldékony béta-glükánok egy olyan rosttípust alkotnak, amely prebiotikumnak számítanak, tehát a jótékony hatású baktériumok táplálásával hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez.
Házi granola bármikorra
Hozzávalók
- 30 dkg zab
- 10 dkg kesudió
- 10 dkg mogyoró
- 10dkg mandula
- 15 dkg kókuszolaj (ha nincs helyettesíthető vajjal)
- 2 dkg darált lenmag
- 3 teáskanál fahéj
- 3 dkg mák
- 30 dkg méz
Elkészítés
Egy nagy tálban keverjük össze a a száraz alapanyagokat – én a magvakat késsel apróra vágtam, de ezt nem muszáj. Egy kisebb edényben melegítsük össze a kókuszolajat a mézzel, a sóval és a fahéjjal, majd öntsük az egészet a zabpelyhes keverékre. Alaposan forgassuk össze, hogy a száraz hozzávalókat beterítse a szirup.
Simítsuk a granolát egy zsírpapírral kibélelt tepsibe, és tegyük 170 fokra előmelegített sütőbe 30 percre. 15 percenként ellenőrizzük, és forgassuk át a granolát, hogy ne égjen meg egyik oldala sem, hanem szép aranybarnára piruljon. Ehhez a recepthez adhatunk még aszalt gyümölcsöket is, ám azokat elég a sütés után belekeverni, így nem száradnak ki ezek az anyagok.
Fotók: Bere Mátyás; étel illusztráció: Csiffáry Zsuzsanna