A jellemzően társasházi lakásokban előforduló hasonló esetek nagy részben többemeletes lakóépületekben keletkeznek, ahol a füst a lépcsőházat pillanatok alatt elárasztva, a lakóközösségben gyorsan nagy riadalmat okoz. A tűzoltók ezekben az esetekben a zárt lakásokba is behatolnak annak érdekében, hogy mindenki biztonságban kijuthasson és minél előbb meg tudják fékezni a lángokat, hogy a tűz ne okozzon kárt a szomszédos lakásokban. Ugyanakkor az elmúlt időszakban egyre gyakoribbá váltak a kisebb nyári konyhákban, vagy főzésre használt melléképületekben történő tűzesetek is, amelyek legtöbb esetben csak a tűzoltóknak köszönhetően nem torkolltak tragédiába, vagy jelentősebb tűzesetbe.
A Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság továbbra is nyomatékosan kéri a lakosságot, hogy mindig győződjenek meg arról, a készítendő étel a lakás elhagyását követően nincs-e kitéve hőhatásnak. Minden esetben ellenőrizzék, hogy már nem ég a gázláng, illetve a villanytűzhely biztosan kikapcsolt állapotban van. Ezzel komoly káresetektől, személyi sérülésektől óvhatjuk meg magunkat és embertársainkat!
Tartsuk észben, hogy a tűzhelyen és a sütőben lévő ételt soha ne hagyjuk őrizetlenül! Ellenkező esetben akár nagyobb kiterjedésű tűz is lehet belőle, s fontos tanács, hogy a felhevült, pattogzó olajat soha ne próbáljuk meg vízzel eloltani, mert ez komoly égési sérülésekhez vezethet. Érdemes inkább fedőt tenni a meggyulladt ételre, és azonnal kikapcsolni a berendezést. Nem árt odafigyelni a régi típusú gáztűzhelyekre sem, mivel vagy nem rendelkeznek automata biztonsági elzáró szerelvényekkel, vagy azok már nem működnek megfelelően. Ilyen esetben egy forrásban lévő, kifutó étel könnyedén elolthatja a gázrózsát, amely következtében az el nem égett gáz egy apró szikra hatására robbanást eredményezhet.
Emellett célszerű és erősen ajánlott füstérzékelő készülékek beszerzése és elhelyezése fűtő- és főzőberendezések közelében! Ez ugyanis idejében felhívja a lakásban, házban élők figyelmét a bajra, még abban az állapotában, amikor maga a tulajdonos is tud tenni a nagyobb probléma megelőzéséért.
Ha azonban komolyabb bajt észlelünk, akkor azonnal tárcsázni kell a 112-es segélyhívót és kérni kell a tűzoltók segítségét.