A helyi termelők kiváló, vegyszer és hozzáadott anyag nélkül termelik meg a zöldséget. Pipis Pál közel két évtizede termeszti Tótkomlóson a zöld spárgát másfél hektáron. A növény külön locsolást nem igényel, mélyre nyúló, hatalmas, szerteágazó gyökere negyven liter vizet képes magában tartani.
Sok idő és kitartó munka eddig eljutni a termelésben - mondja a gazda, aki hozzáteszi: kezdetben közel fél méter mély árkokat kell ásni, figyelni kell a növekedést és folyamatosan földdel kell takarni az akkor még csak fejlődő termést.
– Ha a növény már kifejlődött és folyamatosan nő, ki kell jönni, le kell szedni mindennap, ha esik, ha fúj. Ha ugyanis nem szedjük le, a növény elöregszik és nem lesz piacképes – mondja Pipis Pál.
A szakszerű szedés, a nem megfelelő méretű vagy kinézetű spárga előválogatása után jöhet a méretrevágás és a szortírozás. Az osztályzás méret szerint történik és az árban jelent elmozdulást. A kategóriák: solo 1, solo 2, extra és leves.
– A hazai spárga sokkal rövidebb idő alatt kerül a polcokra, mint a külföldről érkező termék. Nem szoktuk permetezni, mivel akkor a növénynek is ártanánk. A nagy áruházakban kapható spárgáknak, a nem hazai termékeknek nincs meg a frissességük, roppanósságuk, amitől a spárga spárga – nyilatkozta a tótkomlósi spárgatermelő.
Egy zöldség, sokféle elkészítési mód
Ezt a zöldségfélét számtalan módon lehet elkészíteni. Néhány perc alatt – például fűszerekkel – friss, nyári ételt készíthetünk belőle.
Prohászka Béla olimpiai aranyérmes, Venesz díjas mesterszakács a 7.TV kedvéért tejszínes zöldspárgát készített jércemellel, Lukács módra. Mint mondta, a szezonális, magyar termékekben rengeteg ásványi anyag és vitamin van.
– Ez nem "utaztatott élelmiszer", ezért is javasoljuk azt, hogy őstermelőktől, kistermelőktől, helyben vásárolják meg a fogyasztók ezeket a termékeket, ezzel is segítve a helyi gazdasági életet és saját magukat, azt, hogy minél több vitamin kerüljön a szervezetbe – Prohászka Béla.
A spárga a magyar gasztronómiában az egyik legelőkelőbb helyet foglalja el a szarvasgomba és libamáj mellett – tette hozzá a mesterszakács, aki kiemelte, hogy az itthon termett zöldség egész májusban megtalálható a termelőknél.