A Munkácsy Negyed kialakításánál a városvezetés egyik kiemelt célja volt, hogy Munkácsy Mihály műveit szobrokon keresztül mutassák be a lakosságnak. Ez az elképzelés Boros Péter alkotásának elhelyezésével kezdődött el. Az egész alakos, bronz szobor életnagyságban ábrázolja a Munkácsy Mihály Múzeum névadóját az intézmény lépcsőjén. Második a sorban a Rőzsehordó nő volt, amelyet Prisztavok Tibor készített el, ezt követte Miklya Gábor köztéri alkotása, a Kisasszony, amely a Munkácsy Emlékház Omaszta parkjában látható. Hamarosan elkészül a Deák és a József Attila utcát összekötő híd is, melyet az Ásító inas díszít majd.
Szombaton, az ünnepélyes átadón Varga Tamás alpolgármester mondott köszöntő beszédet, aki hangsúlyozta: Széri-Varga Géza alkotása illeszkedik a bábszínházhoz.
A programot a Békéscsabai Napsugár Bábszínház művészeinek zenés műsora színesítette, majd Lenkefi Zoltán, az intézmény igazgatója szólt a megjelentekhez.
Fotók: Csiffáry Zsuzsanna, Petró Zsolt/Behir.hu
Az alkotó hangsúlyozta, örömmel készítette el a köztéri szobrot.
– Munkácsy Mihály festészetét természetesen én is ismerem, bár akkora életműről van szó, hogy még sokkal többet kellett volna foglalkozni vele. De most felfrissítettem az élményeimet, miután megkaptam ezt a megbízást, és próbáltam azt is szem előtt tartani, hogy az ő stílusát, modorát, festői látásmódját, eszközeit használjam – mondta a behir.hu kérdésére Széri-Varga Géza.
A Köpülő asszony a bábok ölelésében című alkotás a Modern Városok Program - Munkácsy Mihály örökségét ápoló és népszerűsítő Munkácsy Negyed projekt keretében valósult meg. A hivatalos átadó után a bábszínház Munkácsy másképp című interaktív kiállítására invitálta a megjelenteket.
Lenkefi Zoltán hangsúlyozta: a tárlat lényege, hogy játékosabb oldaláról mutassák be a festőfejedelmet, és természetesen külön készültek írásos anyagok is, amelyeket két "interaktív "játék" között elolvashattak az érdeklődők.