Ünnepi gasztronómia – mi kerül karácsonykor az asztalra?

2022. december 24. 10:14 | Csiffáry Zsuzsanna

Az ünnepek alatt kiemelkedő szerepe van a gasztronómiának. Ilyenkor számos étel kerül az asztalra, amelyek nemcsak finomak, hanem szimbolikus jelentőséggel is bírnak. Békéscsabaiakat kérdeztünk ünnepi szokásaikról.

A családdal, barátokkal elfogyasztott fogások a közös ünnepek főszereplői. Ilyenkor általában mindenki igyekszik a hagyományostól eltérő különlegességgel kedveskedni szeretteinek. 

Fodor Mihály, az egyik békéscsabai étterem főszakácsa idén költséghatékony vacsorát állított össze. Először a kemencés sült csülköt készített sült káposztával, amelyet hagymával, sóval ízesített. Majd következett a füstölt sajttal töltött csirkemell, kápia paprikával és édesburgonya pürével. Mint mondta, amit mostanában keresnek a vendégek karácsony idején, ezek a hagyományos régi magyaros ételek a töltött káposzta a kacsacomb, a hal ételekből nagyon népszerű a harcsa, illetve a pontyból készült ételek. 

Az egyik helyi cukrászdában a karácsonyi időszak kedvenceit mutatta be Rajki István cukrászmester aki szerint a boldogság ritkán társa az üres gyomornak. Az ünnep keresett édességei között szerepelnek a különböző lekvárokkal ízestített linzerek, a csokis isler, és nem maradhat el a kelt tésztából készített karácsonyi kalács, amely a tészta minőségének köszönhetően több ünnep sztárja. A fonat az összetartozás szimbolikáját is megtestesíti. 

A néphagyományok szerint a mák a bőséget biztosítja, a diót pedig a rontás elhárítására használjuk. Ezeknek az alapanyagoknak a felhasználása például a pozsonyi kifliben ölthet formát. A cukrászmester azt is elárulta, hogy náluk egyik sütemény sem hiányozhat az ünnepi asztalról. 

Egy másik békéscsabai cukrászdában ezek az alapanyagok a tradícionális bejgli formában kerülhetnek az ünnepi asztalra. Márkus Beáta elmondta, hogy az igazi bejgli 50 százaléka tészta és 50 százaléka töltelék. 

Karácsonykor a mézeskalács sem hiányozhat az édes fogások közül.  A méz a néphagyományok szerint az egész életet teszi édessé, amire nagy szükség van a téli időszakban.

Martonné Budai Erzsébet konyhájában a hagyományos mézeskalács finn változata, az úgynevezett pepparkakor készül. A jellegzetes, fűszeres édességbe a reszelt narancshéj, vaj, fűszerek és száraz alapanyagok mellett melasz is kerül. 

– Az alapvető különbség az, hogy nem mézzel készül, hanem melasszal. Náluk az éghajlat miatt a méz kevésbé állítódik elő, kevesebb növény van ahonnan a méhek tudnának gyűjteni, ezért ők a melaszt használják. Nyilván mézzel is el lehet készíteni, de azért érezhető a különbség a melasszal készült keksznél, van egy jellegzetes karakteres íze – tájékoztatott. 

További programok »

FEL