– Noha a program fő témája, hogy hol található Békéscsaba közepe, amit csak a végén osztok meg, hogy senki se menjen el – mondja Ugrai Gábor. Leszögezi, ez egy nagyon szubjektív előadás lesz, hiszen a Lencsésin lakik, a belvárosban dolgozik és a Thurzó utcán nőtt fel. Ebből kifolyólag nem igazán van jelen Jaminában vagy a Mokry lakótelepen.
Ugrai Garcia Gábor – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Először az emléktáblákról beszél. A Jankay Általános Iskola (néhai 9-es) jankays táblája alatt takarásban ott van a korábbi, a Conrado Benitez Garciás is. Hozzáfűzi, kevesen tudhatják, nemcsak nekünk van Penza lakótelepünk, hanem Penzán létezik egy Bekeshskaya utca is. (Mi több, Penzában 1975-ben még egy Körös Étterem is nyílt.)
– Két olyan szobrunk is létezik, amelyek Magyarországon először kerültek ki közterületre: a Nagy Imre téri Nagy Imre és Szeberényi téri Luther – jegyzi meg büszkén. – Noha a Nagy Imre szobor eredetileg szemüveges volt, de valakik állandóan levették a John Lennonos szemüvegét, amit előbb-utóbb megunt a szobrász, és így harmadjára már nem készített újat. Továbbá érdekes szobor az 1983-ban, a Lencsési lakótelepi kanyar után felállított, Széri-Varga Géza Kentaurok harca című alkotása is. Amikor a fiam kicsi volt a kentaurokat meglátva azt kérdezte, „Apa, ezek ölelkeznek vagy birkóznak?”.
Azt követően szót ejt az itt maradt utcanevekről is. A Baross utcán itt-ott fellelhető Lenin neve, az Andrássyn a Tanácsköztársaság, és még néhány éve ott figyelt a gerlai Wenckheim kastély frontján a Marx utca 1-es tábla is. Majd megemlíti, három király járt a városban. Az imént említett Gerlára I. Károly, Békéscsabára Ferdinánd román király és a szabadkígyósi kastélyhoz Ferencz József látogatott el.
– Mindig is érdekelt, hogy hol van Békéscsaba közepe – folytatja. – Általában azt mondom, „ott van, ahol épp állsz”. Közben egy szegedi térképész ismerősöm megállapította, a város közepe a Savio Szent Domokos Katolikus Általános iskola főbejárata előtti bokros területnél található. (Bővebben: ITT!)
Ön itt áll – Fotó: Such Tamás / behir.hu