Pártunk és kormányunk előírta, a munkásosztálynak olcsó lakásokra van szüksége

2023. március 8. 11:53 | Such Tamás

Békéscsaba modern építészetéről és a közgyűjteményekben látható képzőművészetéről mesélt kedden Mészáros Zsuzsa, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület alelnöke. A Békés Megyei Könyvtárban rendezett előadás az egyesület által szervezett, 2022/2023 szabadegyetem 5. etapja volt.

Mészáros Zsuzsa három korszakban mutatta be Békéscsaba modern építészetét.

Az első ciklus az 1919-45 közötti időszak volt. Az első modern, Bauhaus stílusú ház 1923-ban épült az Andrássy út 63. szám alatt. Az ingatlant a Rusz testvérek házának is nevezték, amely Forbát Alfréd tervei alapján készült el. A másik pedig a Tevan Rezső által tervezett, egykori Zsidó Aggok Otthona.

 

Mészáros Zsuzsa – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Mészáros Zsuzsa – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

Hozzátette, a második etap 1945-90 között, a létező szocializmus időszakában zajlott. Kiemelte, az adott kor középtáján, a ’60-as évek végén jelentek meg a panelházak. A leendő lakótelepeken épülő házak új minőséget hoztak az ország, illetve a csabaiak életébe.

– Pártunk és kormányunk előírta – fűzte hozzá –, hogy a munkásosztálynak olcsó lakásokra vannak szüksége. A panelházak elemeit tíz házgyárban és hat poligon üzemben állították elő. Egy poligon a városban is működött. Ezeknek a lakótelepi lakásoknak az volt az előnyük, hogy a téglaházakkal szemben nagyon gyorsan felépültek.

A nyolcvanas években épült többek között a megyei könyvtár, a főiskola, a belvárosi iskola is, a városi sportcsarnok volt az utolsó szocialista beruházás.

 

Galéria

 

Végül a harmadik korszak a rendszerváltozástól napjainkig tart. Érdekességként megemlítette, a 1990-es évek elején, jó ötven év után épült újra templom Békéscsabán. (A Jézus Szíve római katolikus templom falfestményén több helyi meghatározó személyiség is felfedezhető. Mint például Pap János polgármester vagy dr. Árpási Zoltán, a Békés Megyei Hírlap korábbi főszerkesztője – S. T.)

Többek között az utóbbi két évtizedben épült az 1-es posta, a zsinagóga, a Közgé épülete, a Csabagyöngye – óriási beruházás –, a Munkácsy Hotel, a kórház épülete és az Erzsébet-híd.

***

A rendezvény előtt Ugrai Gábor, az egyesület elnöke Rakonczás Szilviát, a könyvtár leköszönő igazgatóját köszöntötte a számtalan segítségéért.

 

Ugrai Gábor és Rakonczás Szilvia – Fotó: behir.hu/Such Tamás

(Ugrai Gábor és Rakonczás Szilvia – Fotó: behir.hu/Such Tamás)

 

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL