– Pontosan 80 évvel ezelőtt, 1944. június 16-án rendelték el a korabeli hatóságok, hogy a magyarországi zsidóságot gettóba kell kitelepíteni – mondta Ugrai Gábor, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke. – A mára szervezett emlékező körút kapcsán felkeressük azokat a helyszíneket, amelyek a csabai zsidósághoz köthetőek. Többek között ellátogatunk a volt zsinagógák épületéhez, megtekintjük az emléktáblákat, a botlatóköveket, bejárjuk a volt gettó területét, elmegyünk a dohánybeváltóhoz, ahonnan elvitték a zsidó honfitársainkat Auschwitzba és a vasútállomáson fejezzük be a sétát.
Lukácsné Moskovitz Tamara – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Hozzátette, történelemtanárként korábban sokat gondolkodott azon, hogy miképp lehet ezt a szörnyűséget a gyerekeknek elmagyarázni. Közben néhány éve ellátogathatott a jeruzsálemi Jad Vasem intézetbe, ahol azt javasolták neki, hogy ne a halálra hegyezzék ki a lényeget, hanem az életre. Azaz ne sokkolják a gyerekeket, inkább az a fontos, hogy azt mutassák be, a csabai zsidóság mennyi mindent adott a városnak: orvosokat, ügyvédeket, kultúrát, boltokat.
– Ha megnézzük a Luther utcán az egymással szemben álló két zsinagógát, amiről szinte még a felnőttek sem tudják, hogy azok az épületek zsinagógák. Az egyik ma bútorboltként, a másik pedig irodaépületként funkcionál. Ráadásul a maga idejében mindkettő gyönyörű volt. Amire azonban nagyon büszke vagyok, hogy a 2. világháború után ez az egyetlen zsinagóga – mutat az épületre –, ami itt épült Békéscsabán – fűzte hozzá.
Lukácsné Moskovitz Tamara, a Békéscsabai Zsidó Hitközség elöljárósági tagja elmondta, a mai városi séta a Holokauszt 80 emlékév programsorozatának a nyitóeseménye is egyben. Több rendezvénnyel készülnek; többek között az egyik a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján, április 16-án lesz, majd az azt követő napon kihelyezett történelemórát szerveznek a békéscsabai diákoknak a zsinagóga épületében, amelyet Komáromi István tart majd.
A túrát Lukácsné Moskovitz Tamara és Mészáros Zsuzsa, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület alelnöke vezette.
Megtudtuk, hazánkban a legfiatalabb zsinagóga a 2008-ban átadott békéscsabai. A mennyezeten 2500 Dávid-csillag van, amely a 1944. június 26-án a dohánybeváltónál bevagonírozott helyi lakosság lélekszámát szimbolizálja. Az épület falain a Jaross-listák vannak kifüggesztve, amelyeket a vészkorszakban készítettek el. (Ez egy olyan névjegyzék, amelyen a lakcímet és az adott személy anyja nevét tüntették fel.)