Palkovics László: Magyarország high-tech ország

2022. március 18. 14:12 | Erdei-Kovács Zsolt

Ünnepélyes keretek között, jelentős érdeklődés mellett pénteken délelőtt átadták a békéscsabai Kétegyházi úton található Légi- és Gépipari Képzőközpontot. Az európai vetületben is különlegesnek számító intézmény mintegy 2,5 milliárd forintból jött létre.

A Békéscsabai Szakképzési Centrum (BSZC) kötelékébe tartozó intézmény nagyszabású átadó ünnepségén Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, Herczeg Tamás, Békéscsaba és térsége országgyűlési képviselője, dr. Kovács József, Gyula és térsége országgyűlési képviselője, Szarvas Péter polgármester, Mucsi Balázs, a BSZC főigazgatója, Andreas Stoeckle, az Airbus Helicopters Hungary ügyvezető igazgatója és Kiss-Rigó László, Szeged-Csanád megyei püspök is tiszteletét tette.

A témához kapcsolódó korábbi cikkünk itt érhető el!

Az innovációs és technológiai ügyekért felelős miniszter beszédében ismertette, hogy nemrégiben megtekintette azt a két, az Airbushoz kapcsolható gyárépületet, amelyek szorosan kötődnek jelen, békéscsabai beruházáshoz, s amelyek már a késő nyári, illetve kora őszi időszakban működni fognak. Kiemelte a békéscsabai repülőtér fejlesztését, amelyről szólva ismertette, hogy a koncepció elkészült, ezt követően fel fogják gyorsítani a tervezési folyamatot.

– Békéscsaba tíz éven belül Kecskemét, öt éven belül pedig Zalaegerszeg szintjére kerülhet – fogalmazott, aláhúzva: minden esély megvan arra, hogy a megyeszékhely és Gyula ezt a célt közösen elérje. Palkovics László hangsúlyozta, a magyar gazdaságot nyugodt szívvel lehet high-tech gazdaságnak nevezni, mivel a magyar ipar közel 70 százaléka ebbe a kategóriába tartozik.

Az autóipar, az elektronika, a gépgyártás és a hadiipar is ide sorolható – mondta, hangsúlyozva, hogy ezzel a 70 százalékos aránnyal Magyarország vezet az OECD-tagországok mezőnyében. A kormányzati törekvés az, hogy ezt az irányt, a high-tech ipart szükséges támogatni, de a célok között szerepel a szakképzés további fejlesztése is – fogalmazott, ismertetve: három évvel ezelőtt vettek egy nagy levegőt és kijelentették, hogy teljes mértékben átalakítják a szakképzési rendszert.

Kitért arra is, úgy tűnik, hogy jó döntéseket hoztak, mert az eltelt két esztendőben minden évben 10-10 százalékkal nőtt a jelentkezők száma. Az volt az első lépés, hogy egyeztettek a vállalkozói igényekről, megkérdezték, hogy mit szeretnének az iskoláktól. Ezután el kellett magyarázniuk a szülőknek, hogy a szakképzésnek igenis van jövője és ugyanúgy van létjogosultsága, mintha a gyerek gimnáziumba menne. Majd pedig ösztöndíjrendszert hoztak létre. A szisztéma átalakításának fontos elemét képezte a tanárok megbecsülése, ami részben anyagi, részben pedig erkölcsi megbecsülést jelent – sorolta.

 

 

A pedagógusok a már megtett 30 százalékos béremelés mellett további bérfejlesztésre számíthatnak – húzta alá.

– Sokan vagyunk itt és ez is mutatja ennek az alkalomnak a jelentőségét – ezt már Herczeg Tamás mondta, azzal a kiegészítéssel, jó úton haladnak ahhoz, hogy a békési megyeszékhely egy évtized alatt elérje Kecskemét gazdasági fejlettségi szintjét. Ahogyan fogalmazott: szerencsés csillagzat figyelhető meg, mert az a kormányzati szándék, hogy Békés megye, a megyeszékhely és a térség a légiipar egyik hazai központja legyen. Ennek eléréséhez pedig olyan intézményekre van szükség, mint ami itt is megvalósult. Öt új szakot indítanak, amelyek igény szerint tovább bővíthetők – részletezte.

Békéscsaba végre nem kávéscsésze megyeszékhely – fejezte ki Szarvas Péter polgármester, aki a kifejezés magyarázataként hozzáfűzte, hogy régen a döntéshozók az ország térképe fölé hajolva, nem véve róla tudomást, rátették a csészét a megyeszékhelyre. Ez most nem így történik, hiszen számos fontos beruházást hajtanak végre – szögezte le, részletezve: ipari park, képzőközpont, útfejlesztés valósult meg.

– Itt egy olyan nagyszerű fejlesztés valósult meg, ami az ipari fejlődés hátterét biztosítja – tette hozzá a városvezető.

A köszöntőket, az átadó ceremónián elmondott beszédeket követően Kiss-Rigó László Szeged-Csanád megyei püspök szentelte meg az épületegyüttest, aki kifejezte, hogy az összefogás szép példája valósult meg.

További programok »

Gazdaság

Itt az ideje az őszi gyümölcsfaültetésnek

A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja a figyelmet arra, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Ahhoz azonban, hogy az elültetett növény életképes maradjon, érdemes betartani a szakszerű faültetés szabályait is.
10:21
FEL