A tárlat megnyitását április 24-ére tervezték, ezt azonban a vírushelyzet miatt elhalasztották – fogalmazott az intézmény igazgatója. A dátum különlegessége, hogy Munkácsy Mihály ezen a napon mutatta be Trilógiájának két darabját, Párizsban. Ando György reményei szerint a nyárra megnyithatja kapuit a múzeum az érdeklődők előtt.
– Munkácsy Mihály, bár nem Békéscsabán született, gyermekkorát, életének jó pár évét itt töltötte. Mindig is otthonaként emlegette a várost. Elsődlegesen ennek köszönhető a Munkácsy körül Békéscsabán kialakult kultusz – fogalmazott Ando György.
Gyarmati Gabriella művészettörténész szerint fontos, hogy közel hozzák a közönséghez a művészt, ezért a lehető legkülönlegesebb módon szeretnék bemutatni Munkácsy Mihályt. Ezért a 21. századi eszközök sorozatával arra törekednek, hogy minél érthetőbb legyen a Munkácsy életmű, és átláthatóbb a festő életútja. További céljuk, hogy bemutassák miért volt kiemelkedő a művész a saját korában, és most, a 21. században is.
– Ennek szellemében készült el az installáció, ennek szellemében válogattuk össze a műtárgy-anyagot, és ennek szellemében szeretnénk azt a bizonyos plusz-információcsomagot összeállítani, és minden képhez kapcsolni, hogy biztosítsuk a képek érthetőségét. Mert az "ó, de szép" az egyszerűen kevés. Munkácsyban sokkal több van, és ezt szeretnénk átadni – tette hozzá Gyarmati Gabriella.
A tárlat a Múzsák termében lesz látható. A képeket a falba süllyesztve helyezik el, eléjük biztonsági üveg kerül majd.