Előző évben a nemzetiségek műsora mellett közel 30 település mutatkozott be és 80 kézműves, kistermelő kínálta portékáját a Szent István téren. A tárlatokon, bemutatókon és családi programokon túl az eseményen a gasztronómia kapta a főszerepet. A szerdai sajtótájékoztatón elhangzott, hogy idén 31 település mutatkozik be, és az épített örökség kerül a középpontba. Ehhez kapcsolódóan a Nemzeti Művelődési Intézet vármegyei igazgatója arról tájékoztatott, hogy a kézművesség ezen a területen is nagy figyelmet kap majd.
– Összekapcsoljuk a Nemzeti Művelődési Intézet az "A szakkör" programjában résztvevő kézműves közösségeket és a megyei értékek bemutatását. Mindezt olyan formában tesszük, hogy a jól működő szakköröket felkértük: alkossák meg az általuk választott kézműves módszerrel az értéktárban szereplő épített örökségeket. Ez lehet akár egy kiragadott részlet, egy jelkép, egy címer, amelyről az épített örökségre asszociálhatunk – fogalmazott Csibor Márton.
Békés Vármegye Önkormányzatának elnöke hangsúlyozta a programon 5 szekció kerül előtérbe, amelynek alapja a vármegye értéktárának bemutatása.
– Az értéktár bemutatása mellett délelőtt a nemzetiségeké a színpad, illetve a vármegyei nemzetiségi önkormányzatok segítségével délben ételbemutatókkal és kóstolók lesznek. Emellett nagyon fontosnak tartjuk, hogy a gyermekes családok jól érezzék magukat, ezért a kisgyermekek számára népi játszóházzal, kézműves foglalkozással készülünk, ebben a Békés Megyei Népművészeti Egyesület a partnerünk évről-évre. Ugyanakkor Békés vármegye legnagyobb kézműves vására várja majd a kilátogatókat – tette hozzá Zalai Mihály elnök.
A kilencedik Vármegyenap szeptember 7-én várja az érdeklődőket a Szent István térre és az Andrássy útra.
A rendezvényt a Nemzeti Művelődési Intézet, a Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata, az Agrárminisztérium a Miniszterelnökség, Linamar Hungary Zrt., Topeto Bau Kft., Galeria Invest Kft. támogatja.
Fotók: Matuz Melani/ Behir.hu