Hú, Apci, ez ugyanilyen most is! – Martin Wanda és Gábor képei a Mai Manóban

2024. június 2. 11:52 | Such Tamás

A békéscsabai születésű, ám évek óta Angliában élő Martin Wanda és a mindörökké Békéscsabán élő Martin Gábor közös fotókiállítása nyílt meg a napokban, a fővárosi Mai Manó Házban. A három termet megtöltő, Az örök fiatalság balladája című tárlat akár alma és fája produkció is, meg nem is.

– 2020 körül elkezdtem a 40 évvel ezelőtti képeimet digitalizálni – meséli Martin Gábor. – Az egyik alkalommal itthon volt Wanda is, és amikor épp a szórakozó csabai fiatalokról szóló kollekciómat meglátta, hirtelen örömében felkiáltott: „Hú, Apci, ez ugyanilyen most is!”. Teljesen felvillanyozódott, hogy mennyire hasonló felvételeket készít ő is.

Wanda a 2020-a évek Londonjában, édesapja pedig az 1960-70-es évek Békéscsabájában (bocsánat!) dokumentálta a szórakozó fiatalokat.

 

Forrás: Debreczeni Anna

 

– Először párba állítottuk a fotókat – fűzi hozzá –, majd amikor felmerült a kiállítás ötlete, akkor Wanda csavart egyet a képleten, és felvetette, mi lenne, ha vegyítenénk a történeteket, azaz legyen a néző fantáziájára bízva, hogy találja ki, melyik fotográfia, mikor, hol készült.

Azonfelül ami még azonos a két képalkotó között, hogy Wanda is egy 35 milliméteres filmes géppel, fekete-fehér kópiát exponált, akár negyven éve az édesapja. „Szánt szándékkal nem vitte magával a hatalmas Canon szettjét, mert egy kisebb kamerával spontánabb képeket lehet készíteni” – jegyzi meg Gábor.

– A kiállításmegnyitón néhány esettől eltekintve az emberek nem tudták megállapítani a felvételek készítésének idejét és helyét – folytatja. – Persze amelyiken laptop, mobiltelefon vagy extra tetoválás is szerepelt, az egyértelműem elárulta magát, de az anyagok tartalma nagyszázalékban megegyezett: buli, tánc, csók. Nem mellesleg a zene mindig is a fiatalság lázadásának szimbóluma volt. Míg nyugaton a fiatalok a konformizmus, a jólét ellen tüntettek és kommunákba vonultak, addig mi itthon a bezártság, a balos ideológia rabsága alól próbáltunk szabadulni.

 

 

***

Noha Martin Gábor négy évvel ezelőtti interjúnkban bevallotta, hogy „szomorúan vettem tudomásul, hogy lányom is fotós akar lenni”, ma minden bizonnyal azt gondolja, boldog vagyok, hogy a lányom túlnőtt engem.

A kiállítás augusztus 19-ig tekinthető meg – keddtől vasárnapig 12 és 19 óra között.

A tárlat anyaga könyvben is megjelenik június hónapban, előrendelésre van lehetőség, kedvezményes áron az alábbi linken.

 

További programok »

Kultúra

Huszonötödik alkalommal rendezték meg a Simonyi Imre Emlékversenyt

Immár huszonötödik alkalommal rendezték meg a Simonyi Imre Emlékversenyt a gyulai Karácsonyi János katolikus gimnáziumban november 15-én. Az eseményre száznyolcvan diák érkezett, akik versmondás, versírás, versillusztráció és versmegzenésítés kategóriákban mérték össze a tudásukat.
09:24
FEL