Elindult az arcpajzsok sorozatgyártása

2020. április 10. 09:46 | Kugyelka-Zámbori Eszter

Több mint 300 arcpajzsot gyártottak le a Békés Megyei Könyvtárban működő Kollabor Természettudományos Élményközpont munkatársai. Az egészségügyi védőeszközre hatalmas az igény az egész országban, de először a Békés megyei orvosoknak juttattak el a felszerelésből – erről tájékoztatott Koszecz Sándor.

Ahogy arról korábban beszámoltunk a jelenleg zárva tartó Kollabor munkatársai a rendelkezésükre álló technikai eszközöket kihasználva a jelenlegi járványhelyzetben hiánycikknek számító arcpajzsok gyártására álltak át. Március végén Koszecz Sándor, az Életfa Kulturális Alapítvány elnöke és a Kollabor projekt vezetője még arról beszélt Aktuális című műsorunkban, hogy kollégáival azon vannak, hogy megoldják a sorozatgyártást. Azóta ez sikerült, sőt, az elmúlt napokban 609 arcvédő pazsj került a közreműködésükkel a koronavírus-járvány megfékezésén fáradozó orvosokhoz. Csütörtök este készült interjúnk Koszecz Sándorral, a legfrisseb fejleményekről.

 

– Hogyan sikerült megoldani az arcpajzsokkal kapcsolatos sorozatgyártás kérdését?

– A gyártást 3D nyomtatóinkkal és lézervágónkkal végezzük úgy, hogy munkatársaink közül mindig csak kevesen, maximum 2-3 fő tartózkodik bent. Napi kapacitásunk 50-70 darab arcvédő pajzs.  

 

– Hogyan tudják megoldani az alapanyag utánpótlást?

– Vállalkozó partnerünk tudott szerezni PET lemezt, nyomtatószálainkat pedig még nem használtuk el. Illetve kaptunk időközben filament (nyomtatószál) felajánlást a FEILANORA-tól.  

 

Kikkel dolgoznak együtt?

– Egy Budapesten élő helyi fiatal mérnök Petrovszki János is nekünk küldi az általa készített pajzsokat, amiket továbbítunk rendeltetési helyükre. Ugyanakkor a Kollabor munkatársai és konzorciumi partnerünk a Békés Megyei Könyvtár is jelentős mértékben kiveszik a részét a gyártásból.

 

– Hány eszközt sikerült legyártaniuk az elmúlt napokban?

– A mai napig, azaz csütörtökig pontosan 609 arcvédő pajzsot küldtünk ki. Ennek a mennyiségnek a felét a Kollaborban készítettük, a másik felét Petrovszki János küldte. A helyszínek között van a békéscsabai és a gyulai kórház, számos háziorvos (Békéscsaba, Békés, Gyomaendrőd, Mezőberény, Vésztő) és szociális intézmények is.

 

– Mely egészségügyi intézményekben juttattak el? A közösségi oldalakon láttam, hogy a szentesi, mátészalkai, nyíregyházi és fehérgyarmati kórházakba is jutott?

Igen, mindenkinek segítünk, aki segítséget kér. Az arcvédő pajzsok legnagyobb hányada azonban Békés megyében helyezzük el.

 

Milyenek a visszajelzések?

– Azt tapasztaljuk, hogy az orvosok örülnek a felajánlásoknak, háziorvosok között szájról szájra jár a felajánlás híre. Ma egy munkatársunk a békéscsabai kórházba vitt be 20 pajzsot. Ezt látták a kórház munkatársai, akik a szűrést végzik. Kérdezték, hogy Kollaborból érkezett-e? És kértek maguknak is pajzsokat. Természetesen örömmel tettünk eleget a kérésnek. 

 

– Van-e bármilyen segítségre, felajánlásra szükségük?

– Nagyon bízunk benne, hogy minél hamarabb túl leszünk az egészségügyi krízishelyzeten. Mi sajnos nem tudjuk felmérni, hogy mennyi arcvédő pajzsra lenne szükség. Amíg tudunk, nagyon szívesen segítünk. Ahhoz, hogy folytatni tudjuk a munkát, most elsősorban további anyagvásárlást kell indítanunk, amihez örömmel fogadunk adományokat.  

 

– Mik a terveik a következő hetekben?

– Az eddigiek során ahogy írtuk, legyártottunk mintegy 300 arcvédő pajzsot, egy másik adományozási programunkban kiosztottunk 21 számítógépet olyan általános- és középiskolás gyerekeknek, akik azért nem tudtak eddig bekapcsolódni a digitális oktatásba, mert nincs otthon számítógépük. Ebben a programban az Életfa Kulturális Alapítvány felhívásához csatlakozott a BNI Csabai Csípős csoportjának számos vállalkozója és a KDNP megyei választmánya. Felhívásunkat kiküldtük további nagy cégeknek, van olyan szervezet, aki már felvette velünk a kapcsolatot, így remény van további számítógép adományokra is. Folytatjuk tovább az arcvédő pajzsok készítését, és tervezzük a jövőt. A Kollabor ugyanis egy olyan innovációs központ, amely nemcsak korszerű tudást nyújt, hanem nagyon gyorsan és rugalmasan képes alkalmazkodni a jelen kor kihívásaihoz. Úgy gondoljuk, hogy egyre inkább szükség lesz ezekre az innovatív közösségi terekre, ahol keressük a megoldásokat, ahol a problémákban lehetőségeket kutatunk, ahol az ötlettől eljutunk a megvalósításig és az értékteremtésig. 

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
18:24
FEL