Az Országos Magyar Vadászkamara Békés Vármegyei Területi Szervezetének békéscsabai székhelye adott otthont az idei utolsó, kihelyezett elnökségi ülésnek.
– Nagy megtiszteltetés ez a Békés vármegyei szervezetnek, hiszen általában Hatvanban a Széchenyi-kastélyban rendezik meg ezeket az alkalmakat. Itt minden területi szervezet képviselteti magát, hiszen gyakorlatilag most dől el, hogy mekkora költségvetéssel gazdálkodhatnak, mekkora összeget fordíthatnak a vadgazdálkodásra a területi szervezetek jövőre – emelte ki az Országos Magyar Vadászkamara Békés Vármegyei Területi Szervezetének elnöke. Hrabovszki János hozzátette: Békés vármegyében nagyon jó évet zártak.
Az Országos Magyar Vadászkamara 70 ezer magyar vadászt képvisel. A szervezet forrásait elsősorban az országos vadgazdálkodási alapra fordítják, amely egy 500 millió forintos pályázati kiírás a vadászatra jogosultak számára. Ebből a forrásból élőhely-fejlesztési és vadgazdálkodással kapcsolatos fejlesztési munkákat tudnak végrehajtani – erről már az Országos Magyar Vadászkamara főtitkára beszélt.
– Az Országos Magyar Vadászkamara finanszírozza a kiemelt kamarai célokon keresztül a területi szervezeteknek az ifjúságneveléssel kapcsolatos programját. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy mintegy 20-25 ezer gyereknek tudjuk évente megmutatni a vadászat szépségeit és rejtelmeit, valamint bemutatni azt, hogy miről is szól a vadászat, a vadgazdálkodás. Ezen túlmenően nagyon fontos az országos kamarán belül a hivatásos vadászok megbecsülése. Az ő munkájuknak köszönhetően tudják 70 ezren gyakorolni azt az életformát, amit vadászatnak nevezhetünk – hangsúlyozta Bajdik Péter.
A hétfői országos elnökségi ülés fő témája a területi szervezetek, a központi apparátus és az az által működtetett különböző programok finanszírozása volt. Még 2017-ben vezették be a feladatalapú finanszírozási rendszert a kamarán belül, amely azóta nem változott jelentősen. Ugyanakkor a jelentős mértékben megnövekedett forrásoknak köszönhetően a jóval megnyugtatóbb gazdasági, költségvetési helyzetben dolgoznak a területi szervezetek és több forrás áll rendelkezésre a központi programokra – erről az Országos Magyar Vadászkamara elnöke beszélt az eseményen.
– Úgy gondoltuk, hogy a területi szervezeteknek olyan forrásból kell gazdálkodniuk, ami előre tervezhető és biztos – ez a tagdíj, illetve a vadászjegy, ami létszámhoz kötött. A külföldi vadászati engedélyeket pedig a központba fogják ezentúl teljes mértékben befizetni, mert a központnak jóval nagyobb mozgástere van az esetleges anomáliák kiküszöbölésére. A mai elnökségi ülés fő napirendi pontja, hogy az ezzel kapcsolatos rendszert megbeszéljük és az elnökség elfogadja. Erre a jövő év első negyedévébe az országos küldöttgyűlés tesz majd pontot, mert az alapszabály szerint az országos küldöttgyűlésnek hatáskörébe tartozik ez a kérdéskör – emelte ki Jámbor László, az Országos Magyar Vadászkamara elnöke.