Békéscsaba Kultúrájáért: A zeneiskola és a népművészeti egyesület a díjazott

16:52 | Varga Diána

A Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Békés Megyei Népművészeti Egyesület részesül a Békéscsaba Kultúrájáért elismerésben – erről döntött a képviselő-testület csütörtökön, zárt ülésen.

A Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola története egészen az 1910/11-es tanévig nyúlik vissza, ekkor jött létre a Városi Zenedét 69 növendékkel, de fontos szerepet játszott az Auróra Kör 1913-as megalapítása is, mely rendszeresen szervezett koncerteket a városban. Utóbbi zenei vezetőjének aktív közreműködésével, néhány lelkes zenetanár, a város vezetői és 15-20 növendék révén 1947. október 1-jén megalakult a Bartók Béla Városi Zeneiskola abban Szabadság téri házban, amelyben ma is működik.

Az iskola 1955-ben vette fel Bartók Béla nevét. Az iskola létszáma dinamikusan nőtt, 1952-ben már 541-en, míg három évvel később már 680-an tanultak itt. A Tarhosi Énekiskola 1955-ös megszűnése után sok diák és tanár csatlakozott a békéscsabai iskolához, újabb három évvel később Gyomán és Szarvason fiókiskola létesült.

Az intézményhez a város kulturális életének több jelentős eseménye is fűződik: a második igazgató, Sárhelyi Jenő 1960-ban megalapította a Békéscsabai Szimfonikus Zenekart, a harmadik intézményvezető, Rázga József 1976-ban kamarakórust szervezett az iskola tanulóiból, ebből nőtt ki később a Bartók Béla Vegyeskar, majd 1981. szeptember 1-jén munkája nyomán megalakult a zeneművészeti szakközépiskola Békéscsabán; 1991-ben pedig megalakult a Szűcs Csaba által irányított  Körösparti  Junior  Fúvószenekar.

Szintén Békéscsaba Kultúrájáért elismerésben részesül az 1991-ben alakult Békés Megyei Népművészeti Egyesület, mely a népművészet, kiemelten a népi kézművesség hagyományainak fejlődését, ápolását, a mai kornak megfelelő népi iparművészeti alkotásokon keresztül a közízlés formálását tűzte zászlajára.

Az egyesület iskolarendszeren kívüli öntevékeny, önképző szakmai tanfolyamokat szervez, közreműködik a térség környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárásában, megismertetésében, valamit az egyetemes nemzeti, a nemzetiség és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetését és megértését segíti elő képzéseken, táborokon, konferenciákon, kiadványokon keresztül. 2002-ben az egyesület Csokonai Vitéz Mihály közösségi díjat kapott.

 

További programok »

FEL