Opauszki Zoltán emlékezetett arra, hogy az elmúlt években, több lépcsőben lezajlott a piac fejlesztése a magyar kormány támogatásával. Már az előkészületek során fontos szempont volt, hogy a megújult környezetben a helyi termékek kiemelt szerepet kapjanak.
– Ma egyre fontosabb a fogyasztóknak, hogy olyan zöldséget, gyümölcsöt, húsárut, mézet, lekvárt, olyan terméket vásároljanak, amelynél ellenőrizhető, hogy az pontosan hol, milyen technológiával készült. Több ezer kilométert utaztatva, elő- és utókezeléssel került a piacra, vagy itt termett a megyében. A csabai piacon egyre bővül a friss, helyi áruk köre, ráadásul itt nemcsak vásárolni lehet, hiszen komoly közösségi élet is folyik – hangsúlyozta a tanácsnok.
Hozzátette, hogy a piactéren személyes ismerősként üdvözölhetjük az árusokat, és bár valamelyest talán drágább a termékük, mint az áruházláncoknál, de az ellenőrizhetőség és a garantáltan jó minőség ezt megéri, nem beszélve arról, hogy itt élő családok megélhetését segítjük a vásárlásainkkal. Kiemelte továbbá, hogy a csabai piacot a turisták is szívesen látogatják.
– A közös gondolkodásunk részeként jött létre tavaly, kora ősztől kezdődően a Csabai Ízek Vására, ami idén is folytatódik. Lassan és lépésről lépésre, de haladunk előre. Békéscsabán, az év első két hónapjában például a vendégéjszakák száma 42 százalékkal, 6017-ről 8519-re nőtt. Ha el tudjuk juttatni azt az üzenetet az érintettekhez, hogy van egy nyitottság és elkötelezettség bennünk a fejlődésre, akkor a kör szépen bővül tovább. Azt tapasztaljuk, hogy mindig jön egy-egy újabb szereplő, aki azt mondja, hogy szeretne csatlakozni az együttműködéshez, mert látja, hogy érdemes. Nem tudnánk semmilyen eredményt sem elérni, ha a sok-sok szereplő ehhez nem tenné hozzá a maga tudását és tapasztalatát – fogalmazott Opauszki Zoltán, hozzátéve, hogy például különböző, a piaclátogatást is magukban foglaló csomagajánlatokkal szeretnék elérni, hogy bővüljön a Békéscsabára látogatók köre.
Opauszki Zoltán beszélt arról is, hogy a Békéscsabai Turisztikai Egyesületnek egyébként szolgáltatóként tagja a piacot működtető Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt., de a Csabai Ízek Vásáráról való közös gondolkodásban benne van számos nagyon aktív és kreatív kistermelő, valamint a Herman Ottó Intézet, Békéscsaba önkormányzata és például a Békéscsabai Médiacentrum Kft. is.