Cum Deo pro patria et libertate! – azaz Istennel a hazáért és szabadságért – hangzott el a megemlékező ünnepség köszöntőjében. II. Rákóczi Ferenc latin nyelvű jelmondata szállóigévé vált, amely a mai napig hordoz magában eszmeiséget és üzenetet. A megemlékezés a BSZC Nemes Tihamér Technikum és Kollégium udvarán kezdődött, ahol a Rákóczi szobornál helyezték el az emlékező koszorúkat és virágokat. Mucsi Balázs, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója mellett jelen voltak a Rákóczi Szövetség Békéscsabai SZC Ifjúsági Szervezetének képviselői is, akik szintén lerótták kegyeletüket a fejedelem előtt.
A megemlékezés a Nagy Imre téren található Rákóczi emléktáblánál folytatódott, ahol az újkígyósi Zsibavirág énekegyüttes műsora fogadta a megjelenteket. Majd Harangozó Imre néprajzkutató mondott beszédet, aki elmondta, hogy a fejedelem szellemisége a mai napig él a magyar emberek szívében. Ezután Herczeg Tamás országgyűlési képviselő, a város részéről Varga Tamás alpolgármester és a szövetség megjelent képviselői helyezték el a megemlékezés koszorúit a domborműnél. Az alpolgármester elmondta, hogy a városvezetés 2022-ben járult hozzá ahhoz, hogy az emléktábla egy központi helyen kerüljön elhelyezésre Békéscsabán.
– Harmadik alkalommal tudunk megemlékezni Rákócziról, arról az eszmeiségről, hitvallásról, erkölcsi tartásról, ami évszázadokon át vezérlő elv és útmutató lehet mindenki számára. Talán ez a legfontosabb üzenete a megemlékezésnek. Rákóczi fontossága a magyar történelemben kiemelkedő és el nem múló – tette hozzá Varga Tamás.
Kovács Nóra, a Rákóczi Szövetség Békéscsabai Városi Szervezetének elnöke kiemelte, hogy 2023 óta kettős koszorúzást tartanak a Békéscsabai Szakképzési Centrummal közösen. Hozzátette: a fejedelem eszmeisége és üzenete 2025-ben talán még aktuálisabb, mint a korábbi években volt.
– Ő az, akinek a neve összeforrott a szabadság eszméjével. A szabadság és hazaszeretet nála egy és ugyanaz. A zászlójára hímzett szállóige az az üzenet, amit a mai diákok, felnőttek, és érdeklődők számára is nagyon aktuálisan tud megfogalmazni – fűzte hozzá az elnök.
II. Rákóczi Ferenc személye mindig is kiemelt helyet foglalt el a magyar emlékezetben. A nemzeti egység megtestesítője, a függetlenség, a szabadságvágy, és küzdeni akarás jelképe lett.