– Nagy Imre eredendően moszkovita, kommunista volt, de a halál fenyegetése ellenére is kiállt a magyar nép mellett és sorsközösséget vállalt vele – mondta dr. Vad Tamás, a BSZC Kós Károly Technikum és Szakképző Iskola történelem és jog tanára, aki az országban elsőként felállított Nagy Imre köztéri szobor előtt mondott beszédet a mártír politikus halálára és újratemetésére emlékezve, valamint a szobor felállításának harmnicadik évfordulója előtt tisztelegve.
Mint elhangzott, Nagy Imrét, Maléter Pált és Gimes Miklóst 1958. június 16-án végezték ki. A Kozma utcai börtön udvarán földelték el őket, hantjukat lomokkal takarták, később, 1961-ben pedig az Új Köztemető 301-es parcellájába temették, méltatlan módon, hamis névvel. Ez a gazzal benőtt parcella volt a megtorlás áldozatainak nyugvóhelye. A rendszerváltás kiemelt eseménye volt, amikor Nagy Imrét – halálának évfordulóján, 1989. június 16-án – a rákoskeresztúri köztemető 301-es parcellájában újratemették, majd 1989. július 6-án jogilag is rehabilitálták.
Forrainé Kovács Márta múzeulógus elmondta, hogy a szobor 1994-es leleplezésénél még Nagy Erzsébet, a néhai miniszterelnök lánya is jelen lehetett.
Műsort a Kós Károly Technikum és a Bartók Béla zeneiskola diákjai adtak. Az emlékezés koszorúit az ünnepség végén helyzeték el a jelenlévők, Békéscsaba önkormányzatának képviseletében Nagy Ferenc alpolgármester rótta le tiszteletét.