A Nagy Imre téren, a Phaedra Rendezvényközpont oldalfalán kapott helyet II. Rákóczy Ferenc emléktáblája, valamint a tiszteletére készített dombormű. A táblaavató ünnepséget péntek délután tartották, melyet a Rákóczi Szövetség elnöke, Csáky Csongor is megtisztelt.
– Ma Békéscsabán egy olyan hely jött létre, ahol emlékezni lehet a nagyságos fejedelemre. A Rákóczi Szövetségnek külön megtisztelő az, hogy abban a városban és abban a megyében, ahol rengeteg tagja és középiskolai szervezete van, egy olyan emléktáblát avattak a helyi magyar emberek egy nagy összefogás keretében, amely helyet ad az emlékezésnek és a tisztelet kinyilvánításának. Azt gondoljuk, hogy a Rákóczi Szövetség a fiatalokat a Kárpát-medencében és a nagyvilágban Rákóczi Ferenc nevében tudja megszólítani – mondta.
Az eseményen a Rákóczi Szövetség békéscsabai szervezetének tagjaként beszédet mondott Herczeg Tamás országgyűlési képviselő, a nemzeti összetartozás bizottságának alelnöke.
– Sokan úgy ismerjük Rákóczit, mint aki a szabadságharc vezetője, majd önkéntes száműzetésbe vonuló büszke vezére. A szabadságharc leverése és az 1711-es szatmári béke nem jelentett teljes bukást Magyarországnak, hiszen fennmaradt a rendi alkotmány, az ország nem olvadt be a Habsburg Birodalomba és még Rákóczinak is felajánlották a közkegyelmet. A fejedelem azonban ezt nem fogadta el, hanem inkább önkéntes száműzetésbe vonult.
Az emléktábla és az alatta helyet kapó dombormű közösségi összefogással, adományokból készülhetett el. A művek már mintegy 10 éve elkészültek, a szövetség helyi szervezete pedig sokáig keresték számukra a méltó helyet.
– Nagyon fontosnak tartottuk, és talán ez a legfontosabb, hogy legyen II. Rákóczi Ferenc fejedelemnek egy olyan megkoszorúzható, meglátogatható nyilvános emlékhelye, ahová minden évben visszajárhatunk koszorúzni, megemlékezni, a nagyságos fejedelem szellemi örökségét ápolni – fogalmazott Kovács Nóra, helyi elnök.
A köszöntők után Csáky Csongor elnök és Herczeg Tamás országgyűlési képviselő leleplezte a domborművet. Ezt követően az evangélikus, a református és a katolikus egyház részéről is megáldották az emlékművet. Az esemény zárásaként a résztvevők elhelyezték az emlékezés koszorúit.