Solymosi Attila a Csabagyöngye Kulturális Központ munkatársa, aki egyben a "Kerékpárt" Bringa Klub elnöke, szervezte meg a hétfő délutáni kiállítást, amelynek lényege, hogy egy kerékpáros városnak bemutassa, milyen kétkerekűek jelentek meg az előző században Békéscsabán.
– 2014 óta gyűjtöm a veterán kerékpárokat. Kezdeményeztem, hogy vegyék fel a krenfi kerékpárt az értéktárba, hogy megmutassam a fiatalabb korosztálynak azt, hogy Békéscsabán is gyártottak bicikliket – fogalmazott Solymosi Attila. Hozzátette, hogy a tárlat anyagának 80 százalékát az ő saját tulajdona képezi, amelyet Gazsó Tímea felajánlása egészített ki.
Szente Béla, az intézmény igazgatója saját szemszögéből világított rá a kiállítás fontosságára.
– Nehéz letagadnom az érzelmi kötődésemet, hiszen mindig kerékpárral közlekedem a városban. Nagyon fontos számomra, hogy olyan lehetőségek vannak a biciklisták részére a városban, amelyek máshol nincsenek. Egyre épül a kerékpárrendszerünk, és ilyenkor elgondolkozik az ember, hogy a városnak van-e valamilyen kötődése a kerékpárhoz. Kiderült, hogy száz évvel ezelőtt alakult a kerékpáros szakosztály a MÁV-nál, illetve a krenfi kerékpár a gyűjtőknél fogalommá vált. Ezeket a történelmi momentumokat, fogalmakat mutatjuk be itt ebben az informatív kiállításban – mondta el Szente Béla. Kiemelte, hogy a jelenlegi tárlat állandósítását kezdeményezte a Csabagyöngye Hungarikum termében.
A megjelenteket Varga Tamás kultúráért felelős alpolgármester köszöntötte, aki párhuzamot vont a csabai kolbászkészítés és a kerékpározás között Békéscsabán.
– Ha azt mondjuk, hogy Békéscsabán mindenki kolbászt készít, akkor mondhatjuk azt is, hogy városunkban mindenki kerékpározik. Békéscsaba kerékpárosbarát település, a kerékpáros úthálózat fejlesztése pedig a megyei jogú városok tekintetében az élvonalban található. Ide kell sorolnom a Wenckheim kerékpárút fejlesztés és a turisztika szoros összefonódását, illetve nyáron egy kerékpáros szobrot is felavattunk. Az autómentes világnap alkalmából kerékpárosbarát iskolát is kihirdettünk. A három dobogós tanintézményben 75% felett volt azok száma, akik bringával közlekedtek. A kerékpározás tehát Békéscsabán az egyik legkedveltebb közlekedési és szabidőeltöltési forma, ez a tárlat pedig a történetiséget tárja fel számunkra – fogalmazott az alpolgármester.