Békéscsabán a „barátságos örökváltsági szerződésről” szóló dokumentumokat 1845. december 31-én déli 12 órakor írták alá, ünnepélyes harangzúgás és tarackdörgés közepette. Ezt követően Such János csabai bíró kijelentette: „Testvéreim, szabadok vagytok mostantól mindörökre.”.
Hosszú ideig tartó tárgyalások után sikerült előkészítenie Urszinyi Andor ügyvédnek a jobbágyok pénzbeli megváltással történő felszabadítását. A jeles ügyvéd, közéleti személyiség és nagybirtokos 130 éve, 1877. március 28-án hunyt el – ez alkalomból idézzük emlékét.
Urszinyi Andor ügyvéd 1814-ben született a Gömör megyei Csetneken. Jogi tanulmányait Budapesten végezte. Ügyvédi pályáját 1836-ban Szarvason, rokona, Boczkó Dáneil mellett kezdte. Csabára 1840-ben érkezett, ügyvédi irodát nyitott, s egyes nagyobb grófi uradalmak ügyészükké választották. Jelentős szerepet játszott a közéletben, a reformmozgalmak híve volt. Csabán az 1836. évi úrbéri törvények alapján indult meg a legelő-elkülönítés a község és földesurai között. Urszinyi Andor kötötte meg a feleket kielégítő egyezséget, és tevékeny szerepet játszott az örökváltsági szerződés előkészítésében. A szabadságharc idején, amikor Csaba rendezett tanácsú várossá alakult, az alig 34 éves ügyvédet a város főbírájává választották. Ebben a pozícióban nagy érdemeket szerzett. Urszinyi Andor Világos után visszavonult a közügyektől, az ügyvédi gyakorlattal is felhagyott. Birtokára vonult vissza, gazdasága vezetésével foglalkozott, de az evangélikus egyházi felügyelői tisztet továbbra is ellátta. Amint 1860-as években enyhült az osztrák nyomás, újból közszereplést vállalt.
Urszinyit 1861-ben Békés vármegye másod alispánjává választották, de az alkotmány felfüggesztésekor ismét birtokára vonult vissza. Ebben az időben kötött barátságot Trefort Ágostonnal, s együtt munkálkodtak az egész vármegyére szóló gazdasági egylet létrehozásán. Kidolgozták alapszabályát, buzdították a kétkedőket. 1861-ben a Békésmegyei Gazdasági Egylet igazgatóelnökének választotta Urszinyit. Ezt a tisztséget 1870-ig látta el. Ugyanakkor Treforttal együtt fáradoztak a község fejlődésének nagy lökést adó Alföld-Fiume Vasút létrehozásán.
Az 1870-es évektől változó egészségügyi állapota, s szeretett feleségének elvesztése miatt a közélettől visszavonulva, családjának és gazdasága vezetésének szentelte életét. 1877. március 28-án hunyt el, március 30-án a felsővégi temető családi sírboltjában helyezték örök nyugalomra. Emlékét utca őrzi, születése 200. évfordulójának évében pedig emléktáblát kapott a városháza árkádsorán.
Gécs Béla