Békéscsaba anno: A húszas években fejlődésnek indult a város

16:31 | behir.hu

1918-ban Békéscsaba rendezett tanácsú városi rangot kapott. Az első polgármester dr. Berthóty István lett, a megválasztását követő hatodik évben kezdődött a város látványos fejlődése.

1924-ben kibővült a vasútállomás, 25 sínpárral szaporodott a sínhálózat. Az Andrássy út mindkét oldalán betonjárda épült, s először jelentek meg a belvárosban a hirdetési oszlopok. Napilap lett a népszerű csabai lap, a „Békésmegyei Közlöny”.  Időközben szükségessé vált a városháza bővítése is, mert a csabai hivatalok rendes ügymenetét károsan hátráltatta a túlzsúfoltság. 1924. augusztus 17-én a képviselő-testület döntött a bővítésről.

Békéscsaba város vezetőségének régi óhaja volt teherautó vásárlása a helyi fuvarozás és egyéb munkák könnyebb lebonyolítása céljából. Bankó András főmérnök ez ügyben járt 1924. január végén, Budapesten. A tárgyalás sikeresen zárult, s még azon a nyáron megérkezett egy tömör gumikerekű, oldalán Békéscsaba Rt. Város feliratú teherautó.

Az első jármű egy addig nagyon nélkülözött öntözőautó volt, amely Budapestről került Békéscsabára. A francia, Latil gyártmányú jármű átvételére Zahorán Pál gazdasági intéző utazott fel a fővárosba. Az átvétel egy szakmai bizottság jelenlétében történt.

Az autó 35 hektoliter űrtartalmú víztartállyal volt ellátva, melyet 5-6 perc alatt, a gép maga tudott megtölteni. Ez a vízmennyiség mintegy másfél kilométernyi út, 15 méter szélességben történő fellocsoláshoz volt elegendő. Azon kívül voltak eszközök a járművön utcaseprésre és -mosásra, valamint a tűzeseteknél is jól lehetett használni. A rendkívül erős alvázon nyugvó autó szép, zöld színben pompázott. Az öntözőkocsival egy technikust is leküldtek a motor kezelésére és a sofőrök kioktatására.

A város vásárolt egy másik autót is, amely az öntözőkocsi után két héttel érkezett meg.

Gécs Béla

További programok »

FEL