Békéscsaba 300: Nagyszabású ünnepségen utazhatunk vissza az időben

2018. június 30. 16:23 | Varga Diána

2018-ban Békéscsaba újratelepítésének 300. évfordulójára emlékezünk, éppen ezért a város egy nagyszabású rendezvénysorozattal ünnepli a kerek évfordulót. Az emlékév már elkezdődött, méghozzá április 28-án, az Ajtók kitárulnak című gálaműsorral. A következő hétvégén pedig egy háromnapos fesztivál segít abban, hogy a csabaiak még inkább közelebb kerüljenek eleikhez. A július 6-8 között megrendezendő Mindenki, aki CSABAI! Békéscsaba 300 Fesztivál programjairól a 7.TV Művészbejáró című kulturális műsorában Varga Diána beszélgetett Tege Antallal, a Békéscsabai Jókai Színház színművészével, rendezővel és Varga Tamással, a békéscsabai polgármesteri hivatal Oktatási, Közművelődési és Sport osztályának vezetőhelyettesével.

 

V.D.: Mindenki, aki csabai – ezzel a szlogennel leginkább sportrendezvényeken találkozhatunk, most azonban egy háromnapos program viseli ezt a címet. Mivel készülnek?

T.A.: Amennyiben a mindenki, aki csabai egy buzdítás arra, hogy együtt legyünk és közösen szurkoljunk, akkor most azt kérjük Békéscsaba lakosságától, hogy legyünk együtt és ünnepeljük közösen az újratelepítéstől számított 300 évet. A fesztivált az önkormányzat, a Békéscsabai Jókai Színház és a Csabagyöngye Kulturális Központ karöltve szervezte meg. Összesen 20-30 különböző programmal készülünk, többszáz fellépővel próbálunk kedveskedni a nézőknek.

 

V.D.: Rögtön a nyitónapon egy nagy felvonulást tartanak, ki vehet részt rajta és hogyan lehet rá jelentkezni?

T.A.: A program csabaiak bevonulásáról szól majd: szekerekkel, beöltözve, hagyományőrzőkkel, az éppen aznap rendezett szlovákok találkozójával (ők is felvonulnak majd). Jelentkezni nem kell, akinek van kedve, azt kicsivel 15 óra előtt várjuk a Korzó téren. Mindenkit arra kérünk, hogy vonuljunk fel együtt, tegyünk meg egy kört együtt a Szent István téren és jelképesen játsszuk is el azt, ahogyan a telepesek megérkeztek, megtalálták a város legmagasabb pontját, amely épp a városháza előtt van, letérdeltek és eldöntötték, hogy ide települnek le.

V.T.: Mind a tárgyak, mind a viseletek és az egész felvonulás dramaturgiája úgy épül fel, hogy visszaidézze a múltat. Békéscsabán több hasonló felvonulást is láthattunk az elmúlt időszakban: sportrendezvényeken, bábfesztiválon, a hagyományőrzők bemutatóján. Reméljük, hogy ez a program is gazdagítja ezt a palettát. Visszatérve a címre: ennek a hétvégének 2016-ba nyúlik vissza az előzménye, hiszen a Békéscsaba 300 várostörténeti emléktestület akkor határozta el, hogy egy ünnepélyes, protokoláris megnyitó után legyen egy olyan fieszta jellegű rendezvény, ahová sokan sokakat várunk. A mindenki, aki csabai azokra vonatkozik, akik Békéscsabán élnek és azokra is, akik elszármaztak. Reméljük, hogy amikor lezárul ez a rendezvény, a szlogenhez újabb tartalom párosul, a sport mellett a kultúra és a történelmi gyökerek is kapcsolódnak majd.

 

V.D.: A szlovákság nagyon szorosan kapcsolódik Békéscsaba újratelepítéséhez, ez hogyan jelenik meg a rendezvényen?

V.T.: Ezen a napon Békéscsabán rendezik a Magyarországi Szlovákok Napját, ez önmagában komoly programeleme lesz elsősorban a szombati napnak, több kiemelkedő eseménnyel, az evangélikus kistemplomban Áchim Kovács Anikó hegedűművész közreműködésével, Nemzetiségünkért díjátadással. A felvonulást követően, az ünnepélyes megnyitóban is jelen lesz a szlovák köztársaság delegáltja, majd a Hegyen át, völgyön át című műsort tekinthetik meg a térre látogatók, amelynek 10 régióból érkező vendégei, fellépői lesznek. A Szlovák Kultúra Háza és a felújított Szlovák Tájház, könyvbemutató és színházi előadás is kapcsolódik a rendezvényhez. Azt gondolom, hogy nagyon jól és szervesen épült be ez a kiemelkedő esemény a programjaink közé és ezzel tökéletesen illeszkedik az eleink, az 1718-ban csúcsosodó újratelepülés eszmeiségéhez.

 

V.D.: A program szerint már a nyitónapon, az ünnepélyes megnyitót követően koncertekkel várják az érdeklődőket. Itt kiket céloztak meg?

V.T.: Igyekeztünk olyan programot összeállítani, melyben a legkisebbektől a legidősebbekig mindenki megtalálja a magának való programot úgy a színpadi, mint a téren tartott rendezvények között. Ennek a napnak számos kiemelkedő pontja lesz, de a gálaest olyan egyedi és megismételhetetlen eleme a fesztiválnak, amelyre biztos, hogy emlékezni fog az, aki kijön a térre.

T.A.: A gálaműsoron Békéscsabán élő vagy a városhoz kötődő előadók lépnek fel. Az volt az alapvető ötlet, hogy egy olyan estet kellene létrehozni, amelyre az országos szinten is ismert csabaiak is hazatérjenek. Nagy örömünkre szolgál, hogy olyan nagy, különböző művészeti ágakban dolgozó művészek vállalták el a fellépést, mint Rálik Szilvia, Liszt-díjas énekesnő, Hevesi Tamás és Hevesi Imre énekesek, Mlinár Pál és felesége is táncolnak majd. A Jókai színház művészei szintén fellépnek majd, de a zenekarok felé is fordultunk, köztük a Grandmother’s Jamhez, az Acoustic Planethez vagy Borsodi Lászlóhoz, de lesznek meglepetésvendégek is. Közös ötletelés alapján arra gondoltunk, hogy kellene egy közös dalt írni, amely arról szól, hogy 300 évvel ezelőtt újratelepült Békéscsaba. Gulyás Levente szerezte a zenét, Szente Béla írta a szöveget. A dalt a Csabagyöngye és a színház facebook oldalán tesszük közzé és a következő napokban arra kérjük a csabaiakat, hogy írjanak bele ebbe a dalba. A gálán meg szeretnénk taníttatni a közönséggel a refrént, hogy aztán közösen elénekeljünk.

 

V.D.: A fesztivál következő napján, vasárnap időutazásra invitálnak a Harruckern történelmi emlékúton. Erről mit tudhatunk?

V.T.: Ez a program a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör kezdeményezése, amely Békéscsaba legidősebb házától, a Molnár háztól indul, érinti a Szlovák Tájházat, a Meseházat, a Szlovák Kultúra Házát, majd templomlátogatásokat követően visszatér a főtérre. Mindeközben versek, mesék, legendák, dalok hallhatóak, lesz kóstoltatás is. A programra előre kell jelentkezni, mivel a felsorolt helyek befogadóképessége relatíve kicsi. Azok, akik végigmennek az úton, kicsit közelebb kerülnek Békéscsaba történelméhez, kézzelfoghatóbbá válik számukra. A vasárnapi programsor szabadtéri istentisztelettel nyílik meg, amely egy emelkedett, szép momentum lesz. A főtéren is számos programmal várunk mindenkit, hiszen felépül egy csabai, podsztyenás, előtornácos ház, be lehet majd menni az udvarába, a szobába, meg lehet nézni a használati tárgyakat, viseleteket. A teret ékesíti majd a Békés Megyei Népművészeti Egyesület standrendszere kiállításokkal, játékokkal, interaktív játszóházakkal, népművészeti foglalkozásokkal, gasztronómiai különlegességekkel.

T.A.: Koradélután a gyermekeknek szeretnénk kedvezni, majd a Csabai Színistúdió jön, később pedig Hagyománytisztelő térhatás címmel egy műsort láthatnak az érdeklődők. A Balassi Néptáncegyüttes műsorában késődélután 100-120 táncos lép majd fel egyszerre, este pedig Ghymes koncert lesz. 

További programok »

FEL