Átcímkézett termék, nem túl jó minőségű import eper – az idei szezon kihívásai

2024. május 10. 08:30 | Csiffáry Zsuzsanna

A jó idő beköszöntével elkezdődik a zöldség- és gyümölcsszezon is. Országos szinten az egyik legnépszerűbb gyümölcs az eper, hiszen amellett, hogy idehaza is terem, édes, egyben kalóriaszegény finomságról van szó. Povázsayné Kovács Kitti, az egyik békéscsabai farm marketing menedzsere számolt be az epertermesztés jelenlegi kihívásairól.

Az utóbbi időben gyakran hallani arról, hogy az import epret átcímkézik, aztán magyarként árulják tovább, jelentős haszonnal. A behozott terméket kilónként általában 1000, de akár 1800 forinttal is drágábban értékesítik. Povázsayné Kovács Kitti, a Kovács Farm marketing menedzsere hangsúlyozta, fontos a tudatos vásárlás. 

– Mindig hangsúlyozzuk a vevőinknek, hogy érdemes tudatosan vásárolniuk. Sokkal jobb a termelőtől a piacon beszerezni a gyümölcsöt, ráadásul a vevők tudnak őstermelői igazolványt, vagy permetezési naplót kérni, amivel kiszűrhető a magyar és nem magyar termék – fogalmazott a marketinges. 

Az import áruk mellett több nehézség is adódott idén, ugyanis a bundásbogár a korábbi évekhez viszonyítva jóval nagyobb arányban jelent meg a földeken. 

A bundásbogarak a virágokat szeretik, ezeket fogyasztják, kizárólag csak a virágzás időszakában jelennek meg. Az ellenük való védekezésben éppen az jelenti a nehézséget, hogy a virágzó kultúrákban szem előtt kell tartani a beporzó rovarok biztonságát is. Ez egy olyan rovarfaj, amely a mindenevő bogarak alrendjébe, a ganajtúrófélék családjába tartozik.

Alakja nagyjából téglalap, hossza 8–13 mm, színe feketésszürke, egész testét fehéres-sárgás szőrök borítják. Szárnyfedői feketék, rajtuk egyedenként eltérő számú és elhelyezkedésű fehéres-sárgás foltok láthatóak. A bundásbogár lárvája korhadékon él, de néha a gyökereken is károsít. Megjelenhet minden virágzó növényen, rajzása márciusban kezdődik.

A virágzó növények közül először az alacsonyabbakat választja, porzó és a termő kirágásával okoz kárt. Bár eközben valamelyest a megporzásban is részt vesz, de ezen tevékenységének a haszna elenyésző az okozott kárhoz képest. A bogarak szívesen látogatják a gyümölcstermő növényeket, bokrokat, a bogyósokat, akár tömegesen is. Az imágók intenzív repülése a déli órákban figyelhető meg, különösen nagy kárt okozhatnak száraz, meleg időjárásban, főleg a virágzó ültetvényekben.

A Kovács Farm marketing menedzsere a kihívások mellett több pozitívumot is megemlített. Mint mondta, idén rendkívül kedvező volt az időjárás, ugyanis a sok napsütés korán elkezdte érlelni a gyümölcsöt, és a fagy ellen sem kellett védekezniük a termelőknek. Hozzátette, hogy ma már egyre nagyobb hagyománya van a szedd magad akcióknak, ez május 10-e után náluk is elindul. 

A szakember azt is elmondta, a jó időnek köszönhetően két héttel korábban már fóliás és szabadföldi szamócát is tudtak szedni. A korai szezonkezdés következtében, előreláthatólag június elején befejeződik az eperszezon. 

További programok »

FEL