– Nehéz termelői év volt ez a földieperrel foglalkozóknak. A hol túl meleg, hol szokatlanul hideg időjárás a bolondját járatta velünk is, az eperrel is. Egy nap négy évszakra jellemző időjárási körülmény is előforulhat, példul májusban is mértünk 4 Celsius fokot hajnalban az ilyenkor átlagos 12-15 Celsius fok helyett. Az áprilisban sokkhatásként érkező kései fagy ellen fátyolfóliával védekeztünk, ám a növényt nemcsak a fagykár fenyegette, az is épp elég problémát okozhat, ha megfázik az eper és ilyenkor kötéshibás szemekkel, kevésbé esztétikus termést kellene értékesítenünk – mondta el Povázsainé Kovács Kitti, a Békéscsaba külterületén található földieper termesztéssel foglalkozó Kovács Farm marketing menedzsere.
Mintegy 25-30 százalékos terméskiesésre számítanak a termelők, akik tavaly szeptember elején is bőven 35 fokos melegben ültették el az epret, ami egyszerúen nem tudta utolérni magát tavasszal.
– Ízben a hazai szamóca verhetetlen, de nem fogunk tudni annyit szedni, mint szoktunk. Az import eperrel telítve van a piac, amiről az is elmondható, hogy szinte már az év 365 napján elérhető a vásárlók számára. A probléma azzal van, hogy bizonyos piaci szereplők szndékosan rontják a hazai termés hitelét – tette hozzá a Kovács Farm marketing mendzsere.
A fogyasztói ár alakulásáról elmondható, hogy nagyban befolyásolja az emelkedő input anyag ár, noha a tavalyihoz képest minimálisan emelkedett az eper ára. A termelők igyekszenek ezt az árat tartani, hogy a terméskiesés is megtérüljön.