A feldolgozandó téma a téli szünetben megvalósuló gyermekétkeztetés. A korábbi tapasztalatok alapján elmondható, hogy folyamatosan csökkenő tendencia mellett, idén a téli szünet időszakában100-200 adag ebédet készítenek naponta. A lényeg az, hogy a rászoruló családok gyermekeinek ebben az időszakban is legalább napi egyszer legyen meleg étel az asztalukon.
A Békéscsabai Gyermekélelmezési Intézmény igazgatója arról adott tájékoztatást, hogy a már korábban kidolgozott és érvényben lévő protokoll szerint a Jaminában, a Lencsési lakótelepen, a piac közelében, valamint a Gyulai úton található konyháknál átvételi pontokat alakítottak ki, s ezeken a helyeken a lehető legkevesebb érintéssel valósul meg az étel átadása, átvétele.
Egyszer használatos tároló dobozokat használnak, és kifejezetten ügyelnek rá, hogy minimálisra csökkentsék az ételek esetleges szennyeződésének kockázatát. Hozzátette, az ügyeletet tartó óvodák részére természetesen kiszállítják az ételt. A rászorulók, vagyis azok körét, akik igénybe vehetik a szolgáltatást, a polgármesteri hivatal szociális osztálya állapítja meg.
A folyamatosan, évről-évre csökkenő számok azt jelentik, hogy egyre több családnak van lehetősége biztosítani a napi legalább egyszeri meleg étkezést – emelte ki Bíró Csaba, aláhúzva, hogy az lenne a legjobb, ha egyáltalán nem lenne szükség erre a városi szolgáltatásra. A gyermekélelmezési intézmény az év 365 napján üzemel, nem csupán a munkanapokon látnak el élelmezési feladatokat.
A korai kezdés oka leginkább az, hogy friss alapanyagokat használnak fel, a gyorsfagyasztott termékeket lehetőség szerint kerülik, pedig a mirelitek által jelentősen lerövidülne az elkészítési idő – erről már Balogh Judit, az intézmény szakmai koordinátora adott tájékoztatást. Azt is elmondta, hogy az alapanyagok beszerzése tizenhárom résztételből tevődik össze, s mindig az elérhető legjobb minőséget célozzák meg.
Fontos szempont a helyi termelőktől származó termények felhasználása. Azonban az is meghatározó, hogy friss fűszernövényeket, aromás fűszereket használjanak fel, hiszen a sós alapú ételízesítőket hivatalból kerülniük kell. Az 1. számú konyha intézményi létszáma aktuálisan 55 főre tehető, Balogh Judit immár 13 éve dolgozik a cégnél. Mint végezetül fogalmazott, a 2. számú konyhán, a ranglétra alsó fokán kezdte szakmai pályafutását.