A szépkorúak gyakran hívnak meg vendég előadókat a közösségi alkalmaikra, főleg helyi vagy békéscsabai kötődésű alkotókat, szakembereket, hogy ismeretterjesztő előadásokat tartsanak. Mengyán Andrást személyes ismeretségnek köszönhetően invitálták meg a hétfői beszélgetésre.
– Ahány érettségi találkozó, osztálytalálkozó volt, ő a világ bármely pontjáról bejelentkezett vagy ha módja volt rá, el is jött – mondta el Sztanek Istvánné, a Lencsési Közösségi Ház Nyugdíjas Klub vezetőségi tagja.
Mengyán András jelenleg is a bergeni Képző és Iparművészeti Főiskola professzora Norvégiában, de mint mondja az első 19 éve annyira meghatározó volt megyeszékhelyen hogy mindenhol békéscsabaiként hivatkozik magára, és igyekszik a lehető leggyakrabban hazalátogatni.
– Ez a 19 év az gyakorlatilag nem csak rám hatott erősen, hanem meghatározta a többi Mokos-növendék életét is, vagyunk egy páran – Bohus Zoli, Fajó János, Gaburek Karcsi, Harmati András –, akikben ez az időszak mély nyomokat hagyott – emelte ki Mengyán András.
A nemzetközileg elismert művész úgy fogalmazott, hogy bejárta a világ "háromnegyedét", többnyire meghívások okán amiért nagyon szerencsésnek tartja magát. Az Amerikai Egyesült Államokban és Norvégiában is intézetvezetőként dolgozhatott és szinte minden kontinensen megfordult. Mengyán András hozzátette: bár hálás a világjáró időszakért, mostanában leginkább azt szereti, ha haza tud jönni Békéscsabára. Mint mondta, meghatódva fogadta el a nyugdíjas klub felkérését.
Mengyán András Munkácsy-díjas képzőművész Fényutazás című kiállításán 2016 nyarán ismerhették meg a fény- és programozható kinetikus munkáit az érdeklődők a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban. A polifonikus vizuális tér atyja szülővárosában akkor először mutatta be alkotásait. Az alkotó akkor bővebben is mesélt portálunknak a kiállítás születéséről, Békéscsabai kötődéséről és a fénnyel való kapcsolatáról.