A Van sütnivalónk gasztronómiai verseny záróakkordján Sováriné Hajdu Erika, Pribelszkiné Verasztó Ildikó, Kokavecz Julianna, dr. Bozó Dóra, Szekeres Lajosné és Sinkovicz Ágnes kapott díjat (közülük Kokavecz Julianna és dr. Bozó Dóra nem tudtak részt venni a díjátadón).
A verseny fővédnöke és egyben a zsűri elnöke Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakács volt, aki szakértőként kísérte végig a projektet. A versenyzőket megkérdeztük, hogy miért tartották fontosnak a megmérettetésen való részvételt.
Sinkovicz Ágnes elmondta, hogy neki a barátai ajánlották a versenyt, amelyre egy citromos máktortát készített el, s ezzel a verseny különdíjasa lett.
A másik különdíjat Szekeres Lajosné nyerte el aki zellerkrémleves töpörtyűs krumpligombóccal, valamint tejszínes gyümölcsös tortájával nevezett.
Dr. Bozó Dóra bió répatortájával hívta fel magára a zsűri figyelmét.
Harmadik helyezett Kokavecz Julianna lett, aki saját kovásszal készített kaláccsal nevezett a végső megmérettetésre.
Pribelszkiné Verasztó Ildikó a pandémiás időszakban figyelt fel a lehetőségre, és úgy gondolta, hogy benevez a versenyre.
– A második fordulóban, ami a döntősök döntője volt, egy tradícionális ételre gondoltam. Mivel tót származású vagyok, egy szilvalekváros mákos gubát készítettem vanília sodóval – közölte Pribelszkiné Verasztó Ildikó a verseny második helyezettje.
Festett macaronjaival Sóváriné Hajdu Erika érdemelte ki az első díjat.
Csiffáry Zsuzsanna köszöntőjében elmondta, hogy sok ember élte meg nehezt a közösség hiányát, a gasztronómia egy kis színt hozott a pandémia idején is a mindennapokba.
– Azok, akik kedvet kaptak arra, hogy szerepeljenek a versenyben, értékes nyereményeket is kaptak. Külön öröm volt, hogy a nyeremények helyi gazdáktól és cégektől származtak – fogalmazott az ötletgazda.
Bozó József a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatóságának alelnöke kiemelte, hogy a járványhelyzetben különösen nagy szükség van a közösségépítésre. Nagy örömmel álltak a kreatív kezdeményezés mellé, s fontos momentuma volt a versenynek, hogy a helyi alapanyagokat dolgoztak fel a konyhában, ezzel is erősítve a közösséget.
Diós Zsolt kiemelte, hogy a Békéscsabai Médiacentrum célja ezzel a versennyel az volt, hogy a közhangulat valamelyest javuljon.
– A gasztronómiai megmozdulást jó ötletnek tartottuk, mivel Békéscsaba maga is egy gasztronómiában kiemelkedő város, megyénkről nem is beszélve. A kezdeményezésünket több helyi cég, termelő is támogatta, nélkülük nem sikerült volna ilyen színvonalon véghez vinni ezt a kezdeményezést – fogalmazott az ügyvezető.
A verseny támogatói voltak: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatósága, Szőke és Társai Kft., Magyar Teátrum Nonprofit Kft., Békéscsabai Vagyonkezelő Zrt., CsabaPark, Békéscsabai Médiacentrum Kft., Gyulai Almássy Kastély, Csabai Rendezvénypajta, Fábián Anna művészeti instruktor, Szlávik Méhészet, Makai Gazsi Dinnye, Levendula Virágműhely, Famíliatészta Kft.