A pénzügyi tudatosságra és az öngondoskodásra hívta fel a figyelmet a Magyar Pénzügyi – Gazdasági Ellenőrök Egyesülete egy szakmai fórumon kedden. A Budapesten, a Wekerle Sándor Üzleti Főiskolán megrendezett „Új utakon a jövő biztonsága” című konferencián a szakemberek kitértek arra, hogy az ellenőrző és társadalombiztosítási szervek az alapfeladataik ellátása mellett új csatornákon igyekeznek az alapvető pénzügyi ismeretekről tájékoztatni a lakosságot.
A szakemberek szerint Magyarországon a lakosság jelentős része rendelkezik olyan szintű pénzügyi tudással, amely szükséges ahhoz, hogy gondoskodjanak a jövőjükről. Ennek ellenére a 25-40 év közötti korosztály elenyésző hányada választja csupán a hazai nyugdíj-előtakarékosság valamely formáját. A középkorúak és idősebbek már többet gondolnak a nyugdíjas éveikre: vannak, akik nyugdíj mellett is takarékoskodnak.
A társadalombiztosítási rendszert az állam a munkavállalók járulékából finanszírozza. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal ezért kiemelt feladatának tekinti az adótudatosság fejlesztését.
– Az adóztatás – bármennyire is éljünk az önadózás rendszerében – kikényszerített magatartás az állampolgárokkal szemben. Fontos kérdés, hogy ezzel a teljesítéssel mihez járulnak hozzá – emelte ki Dr. Szeleczki Zsuzsanna Judit, adó- és vámszakmia hatósági és felügyeleti ügyekért felelős helyettes államtitkára.
Az „Új utakon a jövő biztonsága” című konferencián a szakemberek hangsúlyozták, hogy a demográfiai adatok alapján a jelenleg működő nyugdíjrendszerben 2035 után jelentős hiány léphet fel. Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság vezetője szerint az időskori biztonság azon is múlik, hogy a munkavállalók a jövedelmük jelentős részét szürke vagy fekete módon kapják meg.
– Sokan vannak, akik nagyon rövidtávon gondolkodnak és a napi bevételt sokkal fontosabbnak tartják, mint azt, hogy később mekkora lesz a nyugdíjuk. Őket komoly csalódás érheti – emelte ki Prof. Dr. Mészáros József, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatója.
Rendszerszintű pénzügyi stabilitás nem létezhet egy olyan országban, ahol a háztartások pénzügyileg nem stabilak – mondta a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Dr. Windisch László hozzátette: a pénzügyi stabilitásnak a háztartások oldalán csak az egyik feltétele a megfelelő jövedelem megszerzése, ám ez nem elégséges. A stabilitáshoz tudatos, átgondolt pénzügyi tervezés, pénzügyi gondolkodás szükséges, ez igaz az öngondoskodásra is. Hosszabb távon, előre tekintően kell pénzügyeinket megtervezni.
A pénzügyi tudatosság fejlesztését szolgálja a Békés Megyei Kormányhivatal és a Békéscsabai Médiacentrum Kft. együttműködésében készülő egy ismeretterjesztő film is, amely a társadalombiztosítás és az öngondoskodás jelentőségéről szól majd. Dávid Ferenc, a Békés Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályának főosztályvezető-helyettese tájékoztatta az érdeklődőket a film témájáról és céljáról.
A hírről készült videó anyagunk: