Tovább szépül a Munkácsy Negyed

2022. június 4. 13:22 | Mikóczy Erika

„Az Év Múzeuma 2022” díjat a nagy múzeumok kategóriájában idén a Munkácsy Mihály Múzeum kapta. Az elismerést Varga Tamás alpolgármester és dr. Bácsmegi Gábor, a múzeum igazgató-helyettese vette át május 21-én, Budapesten a Múzeumok Majálisán. A díjról, a múzeum és a Munkácsy Negyed fejlesztéseiről Varga Tamás alpolgármestert kérdeztük.

 

–  Milyen út vezetett addig, hogy a Munkácsy Mihály Múzeum idén megkapta „Az Év Múzeuma” elismerést?

– A múzeumi szakmai szervezet, a Pulszky Társaság által 1996-ban alapított, „Az Év Múzeuma” díjra nem az adott intézmények pályázhatnak, hanem – munkájuk elismeréseként – más intézmények jelölhetik őket. Ebben az esetben is így történt. Az indoklás szerint a Munkácsy Mihály Múzeumot „figyelemre méltó fejlődése, a nyitott szemléletet tükröző tudományos tevékenysége, az ismeretátadási és értékközvetítő tevékenysége” miatt tartották érdemesnek a jelöltségre. A társaság még kora tavasszal értesítette a múzeumot arról, hogy készítsék el a portfóliójukat, benne a szöveges anyagok mellett egy róluk szóló kisfilmmel (amelyet a Békéscsabai Médiacentrum Kft. készített el).  A kilenc tagú auditáló bizottság három alkalommal járt Csabán. Áttekintették a dokumentumokat, a kiállításokat, a szakmai tevékenységet, és három szempontot emeltek ki az értékelés során: egyrészt a megújult kiállításokat, másrészt a múzeum határon túli szakmai kapcsolatainak magas szintű ápolását, harmadrészt pedig a 21. századi követelményeknek megfelelő kiadvány-politikát. Ennek alapján született meg a döntés.

 

– Mit jelent ez az elismerés az intézménynek és mit jelent a városnak?

A szakmában elérhető legmagasabb rangú díjat kapta meg a Munkácsy Mihály Múzeum. Mindez annak a hosszú távú, szisztematikus munkának köszönhető, amelyet a múzeum már közel egy évtizede elindított, még Ando György néhai igazgató vezetésével, és amelyet az intézmény munkatársai napról napra magas szinten végeznek. A díjnak erős marketing-értéke is van, hiszen az év múzeumát látni akarják az emberek. Ugyanakkor felelősség is, hisz folyamatosan tartani kell ezt a színvonalat. A város, mint fenntartó szempontjából ez az elismerés jól illeszkedik abba a sorba, amelyben a Békés Megyei Könyvtár megkapta a Könyvtári Minőség Díjat, a Csabagyöngye Kulturális Központ pedig elnyerte a Minősített Közművelődési Intézmény címet. A Munkácsy Negyed intézményeiről elmondható, hogy a maga szakmai tevékenységében mindegyik az országos elitben van.

 

 

A díj odaítélésekor az ítészek azt vizsgálták, milyen fejlődési utat járt be a múzeum. Ehhez természetesen kellettek azok a fejlesztések is, amelyek az elmúlt időszakban történtek az intézményben.

Ha az utóbbi időszak fejlesztéseit nézzük, 2018-ban adtuk át azt a termet, amely a múzeum két épületét új kiállító- és rendezvénytérrel köti össze. A pandémia idején, 2020-ban avattuk a Munkácsy állandó kiállítást az egykori Múzsák termében, múlt évben pedig megnyílt az idővonal, az Utazás térben és időben állandó kiállítás. Kevésbé látványos, de fontos fejlesztés volt továbbá a múzeum tetőszerkezetének a megújítása, most pedig belülről kifelé haladva az épület homlokzata újul meg.

 

A Munkácsy Negyed ékköve a múzeum, és egyre épül, szépül az egész környék. Milyen fejlesztések fejeződtek be, és melyek vannak még folyamatban?

– Lépésről lépésre láthatjuk kibontakozni a negyed elemeit. Megújult a Munkácsy Emlékház Omaszta parkja és zajlik az intézményben egy új kiállítás kivitelezése. Folyamatban van az új bábszínház, a gyermekek háza építése, a kúria felújítása is. Reményeink szerint már idén év végén elkezdhet beköltözni a bábszínház, és jövő év elején meg is nyithatja majd kapuit a nagyközönség előtt. Látjuk a közterületi fejlesztéseket, a kihelyezett szobrokat, Munkácsy egész alakos szobrát a múzeum lépcsőjén és a Rőzsehordó nőt a kisligetben. A közelmúltban adták át a felújított, eredeti állapotát tükröző Réthy hidat a Kiss Ernő és Kórház utcánál, valamint tervezés alatt van a Deák utca és József Attila utca közötti Sztraka híd, amely a mostaninál szélesebb lesz, a híd lábánál pedig egy Ásító inas szobor lesz majd. A Munkácsy Negyed működtetéséről pedig előterjesztés készült a legutóbbi közgyűlésre. Ebben minden olyan feladatot felsoroltunk, ami szükséges ahhoz, hogy ne csak infrastrukturális fejlesztés-sorozatról beszéljünk, hanem egy működő negyedről, amelynek révén egyre többen tudomást szereznek arról, hogy Békéscsaba Munkácsy városa.  

 

– Mikor mondhatjuk azt, hogy teljesen elkészült a Munkácsy Negyed? 

– Ez 2023-ban várható, amikor Sztraka híd és mellett az Ásító inas szobra elkészül, illetve újabb, Munkácsy ihlette szoborral gazdagodik az Omaszta park, valamint az új bábszínház előtti tér is.  

További programok »

FEL