Szövetség Békéscsabáért: Reális a város költségvetése

2022. február 25. 15:33 | Vári Bianka

Értékelte a februári közgyűlés legfontosabb döntéseit a Szövetség Békéscsabáért. Fülöp Csaba és Miklós Attila önkormányzati képviselők is reálisnak látják a kitűzött célokat, ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a járványnak továbbra sincs vége, így ahhoz még alkalmazkodni kell.

A februári közgyűlés legfontosabb témája a költségvetés volt. Éles viták ez úttal nem alakultak ki. Fülöp Csaba péntek délelőtt tájékoztatta a sajtó képviselőit a legfontosabbakról: a testület elfogadta a költségvetést, a város mintegy 43 milliárd forintból gazdálkodhat 2022-ben. Ebből 15 milliárd forint a működési bevétel, és 28 milliárdos fejlesztési hányad. A költségvetés erejét ugyanakkor nem a főösszeg jellemzi, hiszen a beruházási összegek csupán átfutó tételek. Azt a működési főösszeg mutatja, ami jelenleg 15 milliárd forint. Az előző évekhez képest valamelyest növelni tudta ezt az összeget az önkormányzat.

– A saját bevételek nagyon fontosak a költségvetés szempontjából, melynek két fő lába a helyi adóbevételek, és az ingatlan-értékesítésekből származó bevételek. Előbbiből jelentős szeletet képvisel a helyi iparűzési adó, mely az elmúlt évben 3,5 milliárd forintot tett ki. 2022-ben ezt 3 százalékkal szeretné a város meghaladni. Ez egy reális tervezési szám. Ugyanakkor látni kell, hogy a vállalkozások nagy része nincs még túl a koronavírus-járvány okozta gazdasági sokkon. Emellett energiaár-emelkedés nehezíti a vállalkozások működését, valamint emelkedtek az anyagárak és a bérek – fogalmazott Fülöp Csaba.

fotó: Vári Bianka (behir.hu)

Az ingatlan-bevételek tekintetében 445 millió forintra számít a városvezetés. Az idei költségvetés nem számol újabb hitel felvételével. Ez azért fontos, mert a városnak a hiteleket a saját bevételekből kell visszafizetnie. Ennek értelmében a város nem terheli meg a bevételeit újabb hitel törlesztésével.

A költségvetés értékelése után a képviselő beszámolt néhány fontos fejlesztésről. Elsők között kiemelte a zöld infrastruktúra-fejlesztést, és a további kommunális beruházásokat. Fontosak azok a fejlesztések, melyek a lakókörnyezetekben történnek, hiszen ezekkel javítható a lakosok életminősége. Ilyenek a padfelújítások, kátyúzások vagy a játszótér-felújítások. Szintén lényeges a költségvetés szempontjából, hogy a városgazdálkodási kft. minél több feladatot maga el tudjon végezni, és ne kelljen külső vállalkozókat megbízni. 65 millió forintot pedig parkolók építésére fordít az önkormányzat.

– Ez egy nagyon jó dolog, hiszen főleg az oktatási intézmények közvetlen közelében okoz feszítő problémát a szűkös parkolási lehetőség. Vannak már helyszínek, de a fejlesztés akkor tud átfogó eredményt hozni, ha a jövőben tovább folytatjuk a városban. Mi mindenképpen ezt fogjuk képviselni – értékelt a képviselő.

Fülöp Csaba azzal folytatta: örömteli, hogy bekerült a költségvetésbe a közterületi hulladékgyűjtő-edényzetek cseréjének a folytatása. Erre, valamint új, szelektív gyűjtők kihelyezésére mintegy 15 millió forintos keretösszeg áll rendelkezésre.

A műalkotások és műemlék jellegű épületek felújítása szintén szerepel a költségvetésben: 3 millió forintból a Szigligeti játszótéren található, Schéner Mihály, Kossuth-díjas művész műalkotásokat újítják fel. Emellett tízmillió forintos keretösszeggel segíti az önkormányzat a műemlék jellegű társasházak felújítását.

A szervezet képviselői javaslatot tettek arra vonatkozóan, hogy legyen forrás a közterületi kamerarendszer bővítésére, valamint a belterületi vízelvezetéssel kapcsolatos problémák megoldására.

Egy olyan költségvetés született, amely óvatos és tartalékos, a pandémiás helyzetnek megfelelő – csatlakozott az értékeléshez Miklós Attila önkormányzati képviselő is. Mint mondta, a költségvetés tervezésénél a járvánnyal terhelt év működését vették alapul. Ezt követően arról is beszámolt, hogy tájékoztatási kéréssel fordult a megyeszékhely polgármestere felé a gyulai Airbus gyárban létesülő galvanizáló üzemmel kapcsolatban.

fotó: Vári Bianka (behir.hu)

– Itt egy vegyiüzem is épül a gyár területén, amely a felületkezeléshez szükséges. A galvanizáló üzem nehéz fémekkel, és cián-vegyületekkel is dolgozik majd. Ez természetesen a technológia velejárója. Ugyanakkor a telephely mindössze 10 kilométerre fekszik a városhatárunktól, ezért tudnunk kell, hogy a gyártás milyen veszélyeket rejt magában, milyen egészségkárosító anyagokat bocsájthat ki, van-e bármilyen környezetterhelése – magyarázta Miklós Attila.

A képviselő leszögezte: nincs kétsége a felől, hogy az üzem a környezetvédelmi előírásokat be fogja tartani, ugyanakkor a lakosságot tájékoztatni illik.

 

További programok »

FEL