Szarvas Péter: A járvány ellenére Békéscsaba anyagi helyzete stabil

2021. január 10. 18:45 | Vári Bianka

Hogyan fejlődött Békéscsaba 2020-ban? Milyen pénzügyi döntéseket kellett meghozni és milyen segítséget kapott a város? Milyen tervei vannak az önkormányzatnak 2021-re? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ Békéscsaba polgármesterével, Szarvas Péterrel, akivel Tóth Bianka beszélgetett a 7.TV Aktuális című műsorában.

- Múlt év elején úgy fogalmazott, hogy Békéscsaba fejlődési pályán van. Akkor még nem tudhattuk, hogy márciustól gyökeresen megváltozik az életünk. Ön szerint sikerült-e 2020-ban előrelépnie, illetve fejlődési pályán maradnia a városnak?

- Igen, valóban így volt a tavalyi év elején, hogy január-februárban viszonylag mosolygósak voltunk itt városvezetők, köztük én is. Egy olyan költségvetést tudtunk összeállítani, amely biztató volt, hogy nagyon sok feladatot tudunk megoldani Békéscsabán, nem kell szűkölködnünk. De március közepén mindent átírt a COVID-járvány, és ez az egész negatív hatás kitartott év végéig. Sajnos ezzel 2021-ben is számolnunk kell. De azt lehet mondani, hogy minden járványügyi tényezőt figyelembe véve a város azért fejlődött 2020-ban is. Az élet nem állt meg sem a városházán, sem a városban dolgozó cégeknél, intézményeknél. Én szeretném azt kiemelni, hogy azon túlmenően, hogy folyamatosan figyelnünk kellett az élet minden rezdülésére, a fejlesztések előkészítése és végrehajtása nagyon fontos feladat volt 2020-ban is valamennyiünk számára. Ennek eredményeképpen üdvözölhettünk olyan fejlesztések befejezését, mint az M44-es Kondoros-Békéscsaba közti szakaszának átadását, a nyomdaipari képzőközpont befejezését az iskolacentrumban, a Munkácsy-negyed részeként megépült új Munkácsy-kiállítást a Munkácsy Mihály Múzeumban, a Wenckheim-kerékpárút részét képező Bartók Béla úti és Temető sori kerékpárút felújítását. Azt is méltányolnunk kell, hogy például az új Védőnői Centrumot is átadtuk a Dedinszky utcában 2020-ban. Elindult a Békés Megyei Könyvtár nagy energetikai fejlesztése, amely 30 éves vágya volt az ott dolgozóknak, így a talán legrosszabb hőtechnikai jellemzőkkel bíró önkormányzati épület megújulhat. Jelenleg is folynak a munkálatok. Az általam imént említett fejlesztések mellett számos egyéb kisebb, de fontos lépést tettünk a város szépítése, a város építése kapcsán 2020-ban. Remélem ezt méltányolják az itt élők is. Sok családbarát fejlesztést, intézkedést tettünk. Szeretnénk azt, hogy a fiatal családok egyre vonzóbbnak találják Békéscsabát. Ami nekem nagy bánatom volt, és azt gondolom sokaknak, hogy a város kulturális élete, sportélete nagy veszteséget szenvedett azzal, hogy sem tavasszal, sem ősszel nem lehetett mérkőzésekre, sporteseményekre járni, a színházlátogatás is csorbát szenvedett, moziba sem tudtunk menni, a koncertek is elmaradtak, a táncelőadásokat is ki kellett hagyjuk. Ezeket én mindenképpen veszteségként éltem meg, mert szeretném, ha azt látnák az emberek, hogy Békéscsaba olyan kulturális és sportprogramokat tud nyújtani az itt élőknek, mint egyik Békés megyei település sem. Méltóak szeretnénk lenni a megyeszékhely rangjához.

 

- A veszélyhelyzet idején a polgármestereknek kellett - és jelenleg is kell, hiszen még tart a veszélyhelyzet - eljárnia közgyűlési hatáskörben. Mekkora kihívást jelentett, és jelent a mai napig mindez?

- Sokan, amikor eldőlt az a kérdés, hogy polgármesterként dönthetek közgyűlési és bizottsági hatáskörben, gratuláltak, hogy milyen jó nekem. De kérem higgyék el, ez nem ilyen egyszerű. Hiszen nagy felelősség havonta 50-70 döntést meghozni úgy, hogy nincs képviselő-testület. Hiszen az ember mindig számon kérhető. Most a polgármester kérhető számon, hogy jó döntéseket hozott-e. Tavasszal a COVID első időszakában több, mint 300 döntést hoztam közgyűlési és bizottsági hatáskörben. Ezeket egyébként július 2-án a képviselő-testületnek bemutattam, egyenként lehetett kérdezni róluk. Sőt, a döntéseket megelőzően tavasszal is, és most decemberben is az előterjesztéseket írásban megküldtem minden képviselő számára. Lehetett konzultációt kezdeményezni velem, kérdezni, írásban, vagy szóban javaslatot tenni az előterjesztések kapcsán. Volt is nem egy olyan ügy, amiben kaptam javaslatokat. Egyiket-másikat meg is fogadtam, és a döntéshozatalnál figyelembe vettem. A lényeg, hogy nem tudunk most összegyűlni képviselők, és bizottsági tagok egy teremben, hogy élő szóval megvitassuk az adott helyzetet, az adott előterjesztést. De a képviselők számára a tájékozódás, a kérdezés, a véleményalkotás joga megmaradt. Tehát azon kívül, hogy nem szavazhatnak, semmilyen más demokratikus joguk nem csorbult. Biztosítottam számukra az ügyekben való tájékozódás és a véleményalkotás jogát. Természetesen így fogok tenni 2021-ben is.

 

- Még tavasszal a költségvetésből egy veszélyhelyzeti tartalékot hoztak létre. Elegendő-e a plusz kiadások, illetve az elmaradt bevételek pótlására ez a tartalék?

- 2020 márciusában, a veszélyhelyzet elrendelésekor azonnal látni lehetett, hogy a város költségvetését bevételkiesés fogja érni. Ennek mértékét márciusban még nem láttuk. Még igazából júniusban sem pontosan. De láttuk, hogy ez biztos, hogy több százmillió forint lesz. Így is történt. Most már azt tudom mondani, hogy 2020-ban a város bevételeinél körülbelül 1 milliárd forint kieséssel kellett számolni. A kiadási oldalon pedig megjelent több tízmillió forint váratlan kiadás, amely a járványügyi helyzet kezelésével függött össze. Maszkok, fertőtlenítőszerek, tisztítószerek vásárlását, gépek, berendezések beszerzését értem ezalatt. Ezeket kiosztottuk természetesen az egészségügyi, vagy a szociális szférában dolgozók számára. Azért, hogy a város költségvetési egyensúlya fennmaradjon azok után is, hogy bevételkiesés következett be közel 1 milliárd forint értékben, és megjelent több tízmillió forint plusz költség, a költségvetésben átcsoportosítással veszélyhelyzeti tartalékot kellett létrehoznunk. Ezt polgármesteri döntésekkel tettem meg márciusban, áprilisban, és májusban. És ennek köszönhetően a város pénzügyi egyensúlya megmaradt egész évben. Viszonylag jó startpozícióval indulunk a 2021-es évre annak köszönhetően, hogy polgármesterként megalkottam a veszélyhelyzeti tartalékot 2020-ban. De azért azt a kedves csabaiaknak látni és érezni kell, hogy nagyon takarékos gazdálkodást kellett véghezvinnünk 2020-ban és 2021-ben is ezt tesszük. Hiszen az óvodáinknak, kulturális és egészségügyi intézményeinknek működniük kell, azokhoz a forrásokat biztosítani kell. Tehát a tartalékok létrehozására nagy szükség volt. Félek, hogy 2021-ben is meg kell majd ezt tenni.

 

 

- Ehhez talán segítség lehet az a közel 1,4 milliárd forintos támogatás, amiről múlt év végén kaptunk hírt. A városnak szánt támogatás konkrétan mit jelent? Mikor, és mire használható majd fel?

- Örülünk annak, hogy a magyar kormány Békéscsaba közösségi feladataira erre az évre majdnem 1,4 milliárd forintot biztosított számunkra. Ha ez nem lett volna, akkor a város pénzügyi egyensúlyát rendkívüli erőfeszítésekkel lehetett volna csak fenntartani 2021-ben. Ami biztos, hogy az iparűzési adónak nagyon komoly százaléka ki fog esni bevételi ágon 2021-ben, és a gépjárműadó is a központi költségvetésbe kerül befizetésre, vagyis nem a város kapja meg. Így körülbelül azt tudom most mondani a számolgatás első szakaszában, hogy nagyjából annyit jelent az 1,4 milliárd forint kormányzati támogatás, hogy a város pénzügyi működésének egyensúlyát fenn tudjuk tartani 2021-ben. Bővülésről azonban nem lehet szó, mert körülbelül annyi pénzügyi bevétel esik ki, amennyit jelent a kormány által biztosított pénzügyi támogatás. Tehát úgy kell ezt érteni, hogy egyik zsebünkből kiesik körülbelül 1,4 milliárd forint, mert nem folyik be iparűzési adó, gépjárműadó, és parkolási bevétel. A másik zsebünkbe viszont bekerül a kormány által biztosított 1,4 milliárd forint, amiből a város közösségi céljait 2021-ben finanszírozni tudjuk. A közvilágítást, az óvodáink működését, a szociális intézményeink működését, a járdafelújításokat, a fűnyírást, és az egyéb közösségi célokat. Tehát sajnos bővülést ez nem jelent majd, de a stabilitás megalkotásához nélkülözhetetlen ez a kormányzati támogatás, amiért én mindenképpen köszönetet mondok itt is.

 

- A koronavírus-járvány megfékezéséhez a vakcina nagyon szükséges, és már Békéscsabára is megérkezett az oltóanyag, amivel az elmúlt hetekben elkezdték a kórházi dolgozók beoltását. Miben reménykedhet a város a továbbiakban?

- Én azok közé tartozom, aki hisz a szakembereknek. Úgy vélem, hogy aki átlagos egészségügyi hozzáértéssel rendelkezik, meg egy picit az orvostudomány, a járványügy fejlődéséről olvas, utánajár, az tudja azt, hogy a vakcináknak milyen fontos szerepe van egy-egy járvány leküzdésében, illetve megelőzésében, terjedésének lassításában. Most is arról van szó, hogy egy vírusjárvány kellős közepén vagyunk. Szerencsére rendkívüli gyorsasággal alkották meg a gyógyszeripari cégek, a hatóságok pedig jóváhagyták a vakcinát, amelynek a beszállítása most már folyamatos Magyarországra. A kormány által eldöntött ütemben, és meghatározott sorrendben juthatnak hozzá a vakcinához a leginkább veszélyeztetettek. Én magam részéről támogatom azt, hogy a legveszélyeztetettebbek mihamarabb hozzájussanak a vakcinához, és a városi önkormányzat Békéscsabán ezt elő fogja segíteni. Jelenleg is folyamatos a szállítás Békéscsabára. Nemrég tájékozódtam személyesen a szociális, és az egészségügyi intézményeink vezetőinél, hogy milyen eredménnyel zárult a szociális szférában dolgozók, illetve az ellátottak vakcina iránti igényösszeírása, valamint az egészségügyi szférában dolgozók és ellátottak vakcina iránti igényének összeírása. Arról tudok beszámolni, hogy a szociális intézményeinkben a bentlakásos területen élő ellátottaknak, tehát a szépkorú ellátottak 80-90%-a igényelte a vakcinát. A munkavállalóknál ez 50-60%. A beoltásra rövidesen sor kerül majd. Az egészségügyi területen dolgozóknál, háziorvosoknál, pszichológiai tanácsadóknál, illetve a védőnői ellátásban dolgozóknál is körülbelül ilyen aránnyal lehet számolni. A kormányhivatal által szervezett oltási rendnek megfelelően a mi intézményeink is beálltak a sorba, és természetesen az igénylők megkapják majd a vakcinát. Ehhez a személyi és a tárgyi feltételeket az önkormányzat biztosítja.

 

- Egyre nehezebb megélni a közösségek, illetve a közösségi programok, a hozzátartozóink hiányát. Azonban még mindig nincs vége a járványnak. Ön pedig személyesen is érintett volt. Mégis mit tehetünk, mit tanácsolna a mostani helyzetben?

- Igen, ahogy utalt rá, én személyesen is érintett voltam, mert éppen karácsony előtt néhány nappal állapították meg, hogy COVID pozitív vagyok, és a jogszabályoknak megfelelően karanténba kellett vonuljak. A kontaktkutatás alapján a párom is karanténba vonult velem. Otthon át is éltük azt, hogy hiába élünk egy fedél alatt, de mégis izolációban voltunk. Ő az egyik szobában, én a másik szobában. A közös étkezések is elmaradtak ebben az időszakban. Nekem tüneteim is voltak, mert a 10 napos karantén első felében izomfájdalommal küzdöttem. Később már tünetmentessé váltam hála Istennek. Én is megéltem azt, hogy ebben az időszakban nem lehetett találkozni a szeretteinkkel. A külvilággal csak telefonon vagy Skype kapcsolattal érintkezhettem. Pont egy ilyen adventi, karácsonyi időszakban ez a léleknek is természetesen megterhelő volt. Én magam és a párom is átélte ezt. Gyermekeink, unokáink, anyukáink, testvéreink szintén, mert nem tudtak velünk találkozni. Ezáltal bennem felerősödött az az empátia, hogy akik a koronavírus-járvány kapcsán ebbe beleestek, vagy akik nem tudtak a szeretteikkel találkozni, azok mit élhettek át. Nagyon szeretném azt, hogy vége legyen már a járványnak, és szeretném a csabaiakat mosolygósnak, vidámnak látni. Szeretném azt, hogy visszakapják a régi életterüket, hogy összeülhessenek egy sörözésre, egy sakkozásra, egy biciklitúrára, egy sportrendezvény utáni beszélgetésre. Természetesen én is vágyom erre.  Talán most már azt lehet mondani, hogy a második hullám csúcspontján túl vagyunk, de a nehézségeket még nem küzdöttük le. Ezért kérem azt minden csabaitól, hogy tartsuk be változatlanul a szabályokat, vigyázzunk magunkra, hordjuk a maszkot, mossunk kezet sűrűn, szellőztessünk. Szerencsére nincs olyan farkasordító hideg ezen a télen sem, tehát van lehetőség szellőztetésre is. Vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra, csillapítsuk a járvány hatását. A legfrissebb adatok szerint Békés megyében még mindig növekszik a COVID fertőzöttek száma. A szennyvízben kimutatott koronavírus koncentráció Békéscsabán még növekvő, nem pedig csökkenő tendenciát mutat. Ezért például a közterületi maszkhasználat kapcsán is az a véleményem, hogy fent kell még tartani ezt a szabályt. Vigyáznunk kell magunkra. Természetesen figyelem a járványügyi adatokat, a szakemberek véleményét. Ma is megkaptam az operatív törzstől a választ, hogy indokolt a közterületi maszkhasználat fenntartása. Éppen ezért ezzel kapcsolatban még egyelőre nem tervezek enyhítést. Ahogy indokolt lesz, ezt a mindannyiunk számára kényelmetlen, kellemetlen közterületi maszkviselést törölni fogjuk. Megértést, és türelmet kérek a csabaiaktól változatlanul ezzel kapcsolatban.

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL