Rontott a gabona minőségén a július eleji eső

2024. július 12. 08:27 | Kugyelka-Zámbori Eszter

A februári és márciusi meleg időjárás miatt idén a szokottnál két-három héttel korábban kezdődött a kalászosok betakarítása. Július elejére gyakorlatilag az árpa és búza termés csaknem száz százalékát learatták. Az aratás közepén érkezett nagy mennyiségű csapadék jelentősen rontotta a gabona minőségét, és a felvásárlási árak is elmaradnak a várttól, így idén is haszon nélkül zárhatják az évet a termelők.

Az év eleji melegebb időjárás miatt nem bokrosodott megfelelően a gabona, ami a nyári aratásnál a vártnál kisebb termésátlagot hozott. Békés vármegyében hektáronként 60 mázsás búzaterméssel számolhatnak a gazdák. Emellett az aratás közben lezúduló eső az étkezési búza minőségét is lerontotta, így ott, ahol nem tudták a csapadék előtt betakarítani a gabonát, a gazdák sok esetben már csak takarmány minőségű búzát arathattak le.

– Az aratás kellős közepén, térségenként változóan, de 10 és 60 milliméter közötti mennyiségű eső esett, ami minőségi problémákat okozott és sok esetben lerontotta az étkezésibúza minőségét euró vagy takarmány minőségűre. Sajnos már évek óta mondom, hogy a malmi és a takarmánybúza felvásárlási ára közt mázsánként 100-200 forint különbség van, ami azt jelenti, hogy egyszerűen nem fizeti meg a piac a kimondottan malmi minőséget – hangsúlyozta Bozó József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Vármegyei Igazgatóságának alelnöke.

A Csabai Raktárszövetkezet elnöke arról tájékoztatott, hogy míg két-három hónappal ezelőtt lehetett határidős szerződéseket kötni a 65-70 ezer forintos tonnánkénti felvásárlási árra, addig jelenleg ez az ár a takarmánybúza esetében mindössze 57 ezer forintos árat jelent. Az is jelentős problémát okoz, hogy a vármegyében betakarított búza 65-70 százaléka takarmány minőségű.

– Egy hektár beművelési költsége 400 ezer forint körül mozog, függően attól, hogy bérelt vagy saját területen gazdálkodik a termelő. Egy öt és fél tonnás termésátlag esetén legalább a 70-75 ezer forintos tonnánkénti gabona felvásárlási ár lenne szükséges, hogy legalább a nullára hozzák ki vagy egy kis plusz jövedelmet jelentsen – emelte ki Adamcsik László.

A raktárszövetkezet elnöke hozzátette: a jelenlegi felvásárlási árak mellett jellemzően kivárnak a gazdák az árpa és a búza értékesítésével. Mint mondta, a termelők a szövetkezet létesítményében egészen jövő év május 31-ig eltárolhatják a gabonájukat.

További programok »

Gazdaság

FEL