Néhány rossz szokás miatt könnyen felborul a hormonháztartásunk

2018. november 25. 06:30 | behir.hu

Hormonjaink egyensúlya kulcsfontosságú az egészségünk szempontjából, nagyon sok folyamatra van hatással. Sokszor észre sem vesszük, hogy valami gond van a pajzsmirigyünkkel, hiszen sokan azt sem tudják pontosan, hol van és mi a szerepe.

A nyakunkban elhelyezkedő kis szerv amilyen kicsi, olyan sok folyamatot befolyásol. Ha működésében zavar támad, hormonális egyensúlyunk felborul, anyagcserénk, testsúlyunk, közérzetünk megváltozhat, és még a mellrák esélye is megnőhet. Nézzük, milyen rossz hatások érhetik a pajzsmirigyünket, amiktől idővel megbetegedhet.

 

 

Túl sok stressz

A feszültség az egész szervezetre hatással van, főleg akkor, ha túl sok jut nekünk belőle, vagy nem tudjuk megfelelően levezetni. Az endokrin rendszer is megszenvedi, a pajzsmirigy működése lelassulhat, és túl sok vagy épp túl kevés hormont termel. Mindenképpen nézzük át az életünket, és próbáljuk meg csökkenteni a stresszt, vagy hatékonyabb levezetési formákat keresni, beszéljünk egy pszichológussal, mielőtt az alvászavarral együtt még több kárt tesz a pajzsmirigyünkben.

 

 

Kellenek az egészséges zsírok

Sokan úgy képzelik el a fogyókúrát vagy az életmódváltást, hogy soha többé nem ehetnek semmiféle zsiradékot. Ez nagy tévedés, zsírra a szervezetnek alapvető szüksége van, csak nem mindegy, milyen mennyiségben és minőségben. Agyunk és pajzsmirigyünk megfelelő működéséhez szükségünk van esszenciális zsírsavakra: fogyasszunk olívaolajat, más hidegen sajtolt, feldolgozatlan növényi olajokat, olajos magvakat, tojást, halat.

 

 

Csak óvatosan a szójával!

A szójabab sok hasznos mikroelemet és vitamint tartalmaz, és helyettesítheti a húst is. Ám ha túl sokat fogyasztunk belőle, az megzavarhatja, lelassíthatja a pajzsmirigy működését. Az ok egyszerű: ha túl sok a szója, a pajzsmirigy kevesebb jódot vesz fel, ami viszont elengedhetetlen a megfelelő működéséhez. A megoldás a több jód és kevesebb szójából készült termék fogyasztása lehet.

 

 

A keresztesvirágú zöldségek csapdája

Mást sem hallunk, mint hogy a káposzta és a brokkoli, a retek, a torma, a karalábé meg a karfiol milyen egészséges, és ez igaz is. Ám ha túl sokat eszünk belőlük, ráadásul nyersen, az rossz hatással lehet a pajzsmirigyműködésünkre. Az Oregoni Egyetem kutatói kiderítették, hogy a nyers keresztesvirágú zöldségek glükozinolátokat tartalmaznak, azaz nitrogént és ként, amik hosszú távon, nagy mennyiségben akár golyvát is okozhatnak.

Illusztráció

 

Kevesebb koffeint!

Nincs semmi baj azzal, ha egy bögre kávéval kezdjük a napot, de a túl sok koffein, ami a kávéban, energiaitalokban, kólában, erős teában található, a kortizol hormon túlzott termeléséhez vezethet. Ez a stresszhormon hatással van a pajzsmirigy működésére, és az anyagcserénkre is.

 

Magas glikémiás indexű ételek

A glikémiás index azt mutatja meg, hogy az adott élelmiszer milyen gyorsan emeli meg a vércukorszintet. Minél lassabban szívódnak fel a szénhidrátok, annál tovább kitartanak, eltelítenek. Azok a finomított szénhidrátok, cukrok, amik gyorsan felszívódnak, egy nagy kiugrást okoznak a vércukorszintben, ami ugyanolyan hamar el is múlik, éhségérzetet hagyva maga után. Ez a nagy kilengés hatással van a jódfelszívódásra, és nem túl egészséges sem a cukorbetegség, sem a pajzsmirigyproblémák megelőzése szempontjából. Az édességek, a fehér lisztből, cukorból, rizsből, tésztából készült termékek, a gyorséttermi fogások mind magas glikémiás indexű ételek. A jó hír az, hogy mindegyiket lehet helyettesíteni: vásároljunk barna rizst, durumtésztát, teljes kiőrlésű lisztet, és használjunk egészséges cukorpótlókat.

 

 

Dohányzás és alkoholfogyasztás

A dohányfüst nem csak a tüdőre és a szájra van rossz hatással, az egész szervezetet befolyásolja. A pajzsmirigyünk különösen szenved tőle, arra serkenti, hogy egyre több és több hormont termeljen, ráadásul toxikus anyagainál fogva a jódszintet is befolyásolja. Így van ez az alkohollal is, a túlzott alkoholfogyasztás csökkent libidót okozhat a férfiaknál, a nőknél pedig menstruációs problémákat.

 

Forrás: Ridikül

További programok »

Itthon

Átadták Békés vármegye első iskolai mintazárkáját

Átadták Békés vármegye első iskolai mintazárkáját a békéscsabai Szent-Györgyi Albert Technikumban, pénteken. Az intézmény a Büntetés-végrehajtási Szervezet együttműködésével azért hozta létre a gyakorlati oktatásra is alkalmas helyiséget, hogy a rendészet és közszolgálat ágazat diákjai a valós körülmények között ismerjék meg a büntetés-végrehajtási környezetet.
2024. április 19. 17:21
FEL