A témát két részre bontanám. Az egyik magáról a bevásárló útról szólna – amit tulajdonképpen a bejegyzés kommentelői fogalmaztak meg. Illetve a „Gondoltad volna a nyolcvanas években, hogy mi fogunk Romániába átjárni vásárolni?” kérdéssel hívtam fel néhány ismerősömet.
Öt órával a poszt közzététele után csak négyen reagáltak. Az első kommentelő határozottan aláhúzza, „Aki, már volt, és vásárolt Romániában, a nevezett üzletekben, azokat szerintem nem lehet bepalizni! Kevés áruféleség van, ami olcsóbb! A minősége sem mindig azonos a magyar üzletekben kaphatóval! A röviditalok, likőrök valóban olcsóbbak, de a sörök, üdítők mind sokkal drágábbak! Az, hogy 40-50 ezer forint megtakarítás érhető el, az egy egyszerű félrevezetés!”
„Én biztos nem vennék semmit Romániában, pont a minőségellenőrzés miatt. Ki tudja mi van benne?” – írja a következő posztoló.
„Némelyik áru sokkal jobb minőségű, mint itthon!” – reflektál a soron lévő hozzászóló.
Végül egy igaz optimista fej azt vallja, „Csak 8500/fő, hajrá! Csak sorba ne dúrodjon senki, ez nagyon megéri.”
Turistabusz valahol Romániában – Fotó: Such Tamás / behir.hu
***
A „Gondoltad volna a nyolcvanas években, hogy mi fogunk Romániába átjárni vásárolni?” kérdésemre senki nem vállalta a nevét.
– Akkor még nem, de ez a karmánk: ahogy annak idején gúnyolódtunk a románok nyomorán, most visszanyalt a fagyi – mondja egy műszaki boltos. – Vajon ennek a pálfordulásnak mi lehet az oka: az infláció vagy az elhibázott döntések?
Egy közgazdász megjegyzi, több válasz is lehetséges: Magyarországon magasabb volt az infláció, azonfelül a forint is lényegesen gyengült a román lejhez képest.
– Amikor legutóbb Temesváron voltunk, este 10 után nem turistákkal, hanem helyiekkel voltak tele az éttermek” – fűzi hozzá.
Egy tanítónő tavaly a nagyváradi karácsonyi vásárban járt a családjával, ahol bármelyik standnál kártyával tudtak fizetni. A termékek a hazaiakhoz képest jó árban voltak; állítása szerint a magyarok nagyon el vannak tévedve Romániával kapcsolatban.
– Az ősszel a nagyszalontai Kauflandba vásároltunk – meséli egy autószerelő –, ahova az eladókat eleve úgy vették fel, hogy legalább a kétharmaduk tökéletesen beszéljen magyarul, mert a vásárlók nagy része Magyarországról érkezik. Úgy tűnik, Szalonta lett az új Mariahilfer Strasse. Szerintem két-három éven belül bevezetik az eurót, és Románia még jobban megerősödik.