A hétfőn elfogadott memorandum felhatalmazza a bukaresti szállításügyi minisztériumot, hogy a terv megvalósítása érdekében megállapodást írjon alá a magyar féllel egy szakértőkből álló közös munkacsoport megalakításáról, amely meghatározza a határon áthaladó út nyomvonalát és műszaki paramétereit.
A bukaresti kormány által hétfőn jóváhagyott memorandum egy határátkelő létesítésére is javaslatot tesz, amely addig üzemelne, amíg Románia a schengeni térség teljes jogú tagjává válik. A dokumentum szerint a magyar javaslat nem tartalmaz határátkelőt.
A Krónika című erdélyi lap év elején az Arad megyei és Békés megyei önkormányzat elnökének egyeztetésére hivatkozva számolt be arról, hogy Nagyszalontán keresztül csatlakozhat rá a majdan Aradot Nagyváraddal összekötő gyorsforgalmi út a magyarországi M44-es útra.
Magyarország és Románia között eddig két gyorsforgalmi összeköttetést adtak át a forgalomnak: a magyar M43-as és a román A1-es autópályát összekapcsoló, Csanádpalota-Nagylak II. átkelőt (2015), illetve a magyar M4-es sztrádát és a román A3-ast összekapcsoló Nagykereki-Bors II átkelőt (2020).
A harmadik átkelő várhatóan Csenger (HU) és Óvári (RO) térségében épül meg, és Szatmárnémeti körgyűrűjét kapcsolja majd össze az M3-as autópályából leágazó, épülő M49-es autóúttal. A Mátészalka-Szatmárnémeti gyorsforgalmi út létesítéséről tavaly áprilisban írt alá megállapodást Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Claudiu Nasui román gazdasági, vállalkozási és idegenforgalmi miniszterrel.
Forrás: MTI
Látványterv – forrás: Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács elnökének facebook oldala