Mindent lehet! – kiadvány Sík Ferenc rendezői munkásságából

15:42 | Gulyás Gergő

Megjelent Baranyainé Imre Julianna szerkesztésében az a 106 oldalas kiadvány, amely Sík Ferenc, Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, érdemes- és kiváló művész munkásságát mutatja be. A kötet papír alapon, nyomtatott formában nem jelent meg, de a Békés Megyei Önkormányzat hivatalos oldalán letölthető és megtekinthető.

A kiadványt bemutató sajtótájékoztatót hétfő délelőtt Zalai Mihály, Békés Vármegye Önkormányzatának az elnöke, aki egyben a kötet felelős kiadója és Baranyainé Imre Julianna, a kiadvány szerkesztője tartotta a Művész Kávéházban.

- Sík Ferenc békéscsabai születésű rendező, aki egy nagyon sikeres néptánckarriert folytatott Békéscsabán és Budapesten, majd 1956 után az akkori tevékenysége miatt pályát kellett változtatnia, ott kezdődött számára a színházi rendezői pálya. Azt gondoltuk, hogy azért fontos ezt az életutat megörökíteni, mert a színház az egy illékony műfaj. Sík Ferenc 21 évig volt a Gyulai Várszínház főrendezője és művészeti vezetője, amely idő alatt Békés vármegyét és Gyulát a Kárpát-medencei drámairodalom központjává tette, hiszen a gyulai bemutatók közel kétharmada az kortárs magyar szerzők munkája volt. Illyés Gyulának, Sütő Andrásnak és még számtalan kortárs szerzőnek volt a rendezője – így foglalta össze Zalai Mihály a rendező munkásságát.

 

 

Baranyainé Imre Julianna, a könyv szerkesztője elmondta, hogy egy nagyon hosszú alkotófolyamat végére érkeztek, hiszen 2017-ben érkezett hozzá először a felkérés, hogy dolgozza fel Sík Ferenc munkásságát. Az első elképzelés szerint a rendező ismerőseinek és alkotótársainak a visszaemlékezéseiből dolgoztak volna, ám ez az út nem volt járható, hiszen a szubjektív emlékekből nem tudtak hiteles képet festeni Sík Ferencről. A rendező munkássága nincs teljeskörűen megjelenítve a kiadványban, hiszen lehetetlen 1965-tól egészen 1995-ig felgöngyölíteni az állomásokat, így aztán arra fókuszáltak a szerkesztők, hogy a magyar dráma érdekében mit tett a rendező. A Pécsen eltöltött ideje alatt kapott nagyobb hangsúlyt a kortárs magyar dráma fellendítése.

Ekkoriban Sík Ferenc teret adott a kor drámaíróinak, hogy bemutassák jó vagy kevésbé jó darabjaikat, amelyeken a rendező általában javított, vállalva a kétes sikert, de mégiscsak bíztatást kaptak így a szerzők, hogy alkossanak. A rendező hatására a drámaírok ihletet kaptak, akik így időről időre több drámát írtak, és a sok drámából a nagy számok törvénye alapján több nagyon jó darab született. Sokszor nagyon keservesen dolgozott a rendező, aki úgy fogalmazott, hogy ráment az élete a drámára.

 

 

Baranyainé Imre Julianna kiemelte, hogy Dancs Lászlóval közösen szerepelnek a kötetben, mint írók és szerzők. Dancs László készítette a nem Gyulai Várszínházhoz kötődő tartalmakat, Baranyainé Imre Julianna pedig a Gyulai Várszínházas időszakot ölelte fel. A kiadvány képanyaga a korabeli sajtóból és a családtól kapott képekből állt össze.

A kötet papír alapon, nyomtatott formában nem jelent meg, azonban a Békés Megyei Önkormányzat hivatalos weboldalán egyben letölthető és megtekinthető, illetve további képek is megtalálhatóak lesznek még a kiadvánnyal kapcsolatban.

További programok »

FEL