A közgyűlés a csütörtök délelőtt tizenhárom napirendi pontot tárgyalt és fogadott el. A képviselők szinte minden napirendi pontot szavazásra bocsátottak, külön beszámolót most nem hallgattak meg. Az ötödik év végéhez érve a közgyűlés ciklusának záró adatait vette górcső alá.
Zalai Mihály, Békés Vármegye Önkormányzatának leköszönő elnöke elmondta, a legfontosabb napirendi pontok közül kiemelkedik az Integrált Területi Program, a TOP, azaz a Területfejlesztési Operatív Program beszámolójának megtárgyalása.
– Ennek kapcsán megállapítottuk, hogy Békés vármegyében szinte minden indikátor növekedett, hiszen 50 milliárd forintos kerettel indultunk, ehhez képest ebben a pillanatban több mint 90 milliárd forint forrás beérkezéséről beszélhetünk. Ennek keretében közel hétszáz óvodai és bölcsődei férőhelyet tudtunk létesíteni vagy felújítani, 140 orvosi rendelő újult meg, 64 kilométer kerékpárút épült a vármegyében. A 2024-2027-es időszak fejlesztési programjánál azt látjuk, hogy a 92 milliárd forint megyei keretből már 70 milliárd forint értékben támogatói döntések születtek – ismertette Zalai Mihály.
Az elnök kiemelte, hogy a közgyűlése pozitív mérleggel adja át a helyét, hiszen az önkormányzat közel fél milliárd forinttal növelni tudta vagyonát, egy új irodaházhoz is jutott, és mind az irodaházat, mind a vármegyeházát felújított állapotban, a legkorszerűbb körülményeket megteremtve tudja átadni a következő grémiumnak, akiket emellett 110 millió forint feladattal nem terhelt tartalék várja.
– Nagyon fontos feladatunk a helyi identitás erősítése is. Az Értéktár Mozgalom megyei feladatai a vármegyei önkormányzathoz tartoznak, ennek érdekében pedig 374 különböző eseményt rendezetünk. Ebben voltak tematikus táborok, kiállítások, színházi előadások, koncertek, túrák és táncházak is. A helyi identitást erősítő programok legkiemelkedőbb pontjai az évről évre megszervezett Vármegyenapok voltak, ebben az esztendőben már a kilencedik alkalommal rendeztük meg, amely egy országosan is egyedülálló rendezvénnyé nőtte ki magát – fogalmazott Zalai Mihály.
Az ülésen Kónya István, a Békés Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének térségi tanácsnoka az ügyrendi bizottság elnökeként is felszólalt. Mint mondta, a bizottság az öt év alatt huszonhárom alkalommal ülésezett, ennek alapján pedig 161 határozatot hozott. A képviselő hozzátette, nagyon fontos ciklust zárt a közgyűlés, hiszen munkájuk jobbára az Európai Uniós és hazai forrásokra épülő Területi Településfejlesztési Program a végrehajtásáról szólt.
– Ez azt jelenti, hogy mind a hetvenöt Békés vármegyei település pályázataival sűrűn foglalkoztunk. Nagyon szép eredményeket értünk el a lehetőségekhez képest, ez egy igazi sikertörténet – tette hozzá a bizottsági vezető, hozzátéve, az eredmény annak is köszönhető, hogy konstruktív együttműködés volt a pártok képviselői között.
A következő megyegyűlésre közel 20 milliárd forint értékű forrásfelhasználás megítélése vár majd.
A cikluszáró tanácskozás után több tagjától is elköszön a közgyűlés. A leköszönő Zalai Mihály mellett többek között Tolnai Péter tanácsnok sem ül majd asztalhoz a következő ciklusban: a politikus 26 év után távozik a vármegye politikai életéből. Kielemelte, az elmúlt majd három évtized izgalmas és mozgalmas időszak volt számára, sok emberrel dolgozott együtt, mióta belecsöppent a politikába.
– Az eskü számomra egy szent dolog, és én felesküdtem arra, hogy szolgáljam Békés vármegyét. Úgy gondolom, hogy a huszonhat év alatt jól szolgáltam Békés vármegyét, én ezt nagyon fontosnak tartom – emelte ki a 73 éves politikus.
A közgyűlés tagjai az ülés előtt egy ökumenikus hálaadó áhítaton vettek részt az evangélikus kistemplomban.
Az új összetételű közgyűlésének várhatóan október elején lesz alakuló ülése, akkor választják meg az elnököt, az alelnököket, a bizottsági elnököket és a bizottsági tagokat a megyei lista alapján mandátumot szerző képviselők közül.