Közös értékek felfedezésére hívogat a vármegyei összetartozás ünnepe

2024. szeptember 7. 13:04 | Bimbó Lajos

Immár a kilencedik Vármegyenapot nyitották meg hivatalosan szombat reggel a Szent István téren. A vármegyei összetartozás napján a hagyományos programok mellett a szervezők idén több újdonsággal is készültek. A Nemzeti Művelődési Intézet a gyermekekre és az épített értékekre koncentrál az Ibsen házban, a gasztrobusz pedig idén is a vármegyei gasztonómia csodáival kényezteti a kilátogatókat.

A Vármegyenapon hagyományosan díszlövéssel vette kezdetét, majd a rendezvény megnyitóján Békés vármegye főispánja köszöntötte először a megjelenteket. Dr. Takács Árpád beszédében kiemelte, a térség lakói újrakezdésben bizonyára bajnokok, hiszen az elmúlt ezer évben többször elnéptelenedett ez a megye, de a szikes pusztából, a mocsaras területekből a kietlen tájakból a magyarok, szerbek, szlovákok és a többi nemzetiség új virágzó teleüléseket hoztak létre. értékeket, kultúrát és hagyományt teremtettek.

– A mai nap az összetartozásról, a közös történelmünkről szól, hiszen a mi településeink a múlt, a jelen és a jövő városai. És szól a közös cselekvési lehetőségről, az együtt gondolkodásról, és hogy a jövő évtizedek, évszázadok fejlődési lehetőségeit is ki tudjuk aknázni – hangsúlyozta.

A Békés Vármegyei Kormányhivatal vezetője befejezésül köszönetet mondott Zalai Mihály sokéves munkájának, a vármegyei önkormányzat élére ugyanis októbertől új elnök kerül.

 

Herczeg Tamás, a térség országgyűlési képviselője a nemzetiségi kisebbségek és a magyarság alkotó szerepéről beszélt, amelynek erejével tatárjárás, törökdúlás és megannyi vész ellenére él nemzet e vidéken.

– Örülök annak, hogy Hargita és Kovászna megyéből is itt vannak a magyarság képviselői, hiszen ezért aztán azt is mondhatjuk, hogy Békés vármegyei ünnepe egy kicsit a Kárpát-medence összetartozásának is a napja – jegyezte meg az országgyűlési képviselő. 

A megnyitón felszólalt Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Antal Andrea, az Agrárminisztérium Hungarikum Főosztályjának főosztályvezetője. Az államtitkár kiemelte, reményteljes jövőt csak olyan emberek, közösségek képesek álmodni, akik behatóan ismerik örökségüket, hagyományaikat, büszkék mindenre, tudnak és akarnak élni a szűkebb pátria lehetőségeivel. A főosztályvezetője hozzátette, a mai vármegyenap ráirányítja a figyelmet arra, hogy a hungarikumok mellett számos megbecsülésre és kiemelésre méltó érték található közvetlen környezetünkben, a városi és vármegyei értéktárakban.

Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere emlékeztetett arra, hogy az államalapítás óta Békés vármegye soha nem tartozott a legkiváltságosabb, leggazdagabb vármegyék közé. Így volt ez az Árpád-házi királyok, a Hunyadiak korában, a török kor elnéptelenedését kísérő újjáépítés után, A Habsburg időkben és a legmodernebb korban is.

– Ez a vármegye, a magyarok és a nemzetiségek munkájának köszönhetően, mindig bizonyította tettrekészségét és vállalkozó kedvét. Ennek megfelelően 2024-ben is azt láthatjuk, hogy az itt élőknek nem ment el a kedve itt élni és itt pozitív jövőt teremteni – húzta alá a városvezető.

 

Az eseményt szervező vármegyei önkormányzat elnöke, Zalai Mihály azt hangsúlyozta hangsúlyozta, ez a nap a vármegyei identitásnak, az összetartozásnak és egyben az újrakezdésnek az ünnepe.

– Ebben az évben Békés vármegyei török dúlás utáni újjászerveződésének háromszázkilencedik évfordulóját ünnepeljük. Ennek az ünnepnek a kapcsán hoztunk össze mindenkit, aki olyan értékeket állít elő, amit érdemes megmutatnunk, amelyben teljesen egyediek vagyunk. Ennek jegyében csak a csak a kézműves vásáron száztizenhat kiállító van jelen, emellett pedig az értéktárak is bemutatkoznak – részletezte. 

Lipták-Belányi Barbara módszertani referens, a Nemzeti Művelődési Intézet munkatársa elmondta, minden korosztályt szeretnének megszólítani az Ibsen házban. Ennek jegyében a felnőtteket az épített örökségeket bemutató kiállítással várják, amelyhez az aSzakkör közösségei különböző technikákkal meg is formáztak egy-egy vármegyei épületet.

– A megszokott óriáskirakó, színező és puzzle mellett, egy új játékkal is készültünk a gyermekeknek és a nagyobbaknak. A hungarikum játékterünk segítségével a résztvevők egy nyomozós, számkódos, a szabadulószobák metodikájára épülő logikai játéksorozattal ismerkedhetnek meg a megyei értékekkel – ismertette.

A Vármegyenap programja a nemzetiségi műsorokkal és táncfellépésekkel folytatódik. Az összetartozás ünnepén fellép többek között a Tabán Néptáncegyüttes és a Csaba Nemzetiségi Táncegyüttes is, különlegesség, hogy a Degré utcai Szociális és Gyermekvédelmi Központ gondozottjai is színpadra állnak az Angyalok tánca című előadással, amelyben a Békéscsabai Jókai Színház művészei is közreműködnek.

A délután folyamán számos családi, gyermek- és kulturális program, kézműves vásár és kistermelői piac is várja a kilátogatókat a Szent István téren, a színház előtti téren, valamint a Kossuth téren is.

Galéria

További programok »

Itthon

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. Derül ki a Nébih sajtóközleményéből.
2024. december 21. 18:48
FEL